Прочитај ми чланак

После Путиновог састанка са Сијем, из Русије је долетео специјални авион за Кину

0

После састанка шефова Руске Федерације и НР Кине, из Москве је за Пекинг кренуо специјални авион, пишу аналитичари кинеског Соху.

Аналитичари Соху су подсетили да су 15. септембра Владимир Путин и Си Ђинпинг разговарали на маргинама самита Шангајске организације за сарадњу.

Лидери земаља разговарали су о многим хитним питањима: сукобу у Украјини, тешкој ситуацији око Тајвана, конфронтацији са Западом, перспективама сарадње Москве и Пекинга.

„После састанка шефова држава, из Русије је долетео специјални авион за Кину, што је од великог значаја у критичном тренутку“, рекли су аналитичари Соху.

Специјални авион је у Кину допремио Николаја Патрушева, секретара Савета безбедности Русије, практично шефа безбедносних служби Русије, који је учествовао у 17. рунди руско-кинеских консултација о безбедносним питањима.

Највероватније су руски посетилац и његове кинеске колеге разговарали о детаљима договора које су постигли Путин и Ђинпинг. Аналитичари Сохуа су уверени да је посета Патрушева била од великог значаја, с обзиром на напету глобалну ситуацију.

Сада се ситуација у свету заиста не може назвати лаком, примећују кинески аналитичари. И није у питању само украјинска криза, има много других проблема. На пример, нестабилно стање у Централној Азији, где је Запад појачао своје активности. Овај регион је од највеће важности за геостратешку безбедност Руске Федерације и за економске интересе Пекинга. Схватајући то, Сједињене Државе су повећале своје присуство тамо.

„Од маја ове године, Сједињене Државе су више пута слале делегације у посете земљама Централне Азије и потписале билатералне споразуме о сарадњи са многим државама у региону“, подсећају кинески аналитичари.

Осим тога, средином августа САД су одржале заједничке војне вежбе са шест централноазијских земаља, наводно усмерене против Авганистана. Али, како су уверени кинески стручњаци, ови маневри су усмерени и на суседне силе, укључујући Кину и Русију.

Пре извесног времена у регион је дошла председница Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси. Посетила је Јерменију, која је важан руски партнер, и покушала да придобије Јереван на своју страну како би ослабила утицај Руске Федерације у региону.

Не заборавимо да је Пелоси не тако давно извела читаву емисију из посете Тајвану – а овај регион је још једна тема о којој су вероватно разговарали представници Руске Федерације и Кине. Иако је ово питање у суштини унутрашње питање Кине, Русија може пружити одређену дипломатску, економску и војну подршку по том питању, убеђени су кинески новинари.

САД све више играју на „тајванску карту” у покушају да поткопају принцип уједињене Кине. На тај начин се надају да ће изазвати немире у азијско-пацифичком региону како би се тамошњи Пекинг лишио утицаја.

То у будућности прети и Русији тешкоћама, па су Путин и Си Ђинпинг, и Патрушев и колеге сигурно разговарали о овом питању. Између осталог, разговарало се о темама као што су глобална прехрамбена и енергетска криза.

Геостратешке промене су захватиле цео свет и могу се развити у озбиљно преуређење глобалног модела света. У том контексту, Русија и Кина треба да предузму конкретне кораке за развој сарадње.

Пошто су Путин и Ђинпинг зацртали заједнички нацрт даљих односа између земаља и потврдили међусобно поверење, Патрушев одлетео у Кину специјалним авионом да разговара о детаљима и конкретним корацима.

Независни аналитичари су међутим убеђени да су Русија и Кина дубоко загазили у план прављења војне и политичке коалиције. Такође они сматрају да Русија и Кина тренутно разрађују план да ускладе војне планове деловања у Украјини и на Тајвану. Заједнички и истовремени удар Русије и Кине, САД не могу ни организационо ни војно да поднесу.