Прочитај ми чланак

Порука из Москве: Русија терористичка? А шта сте ви радили у Југославији

0

Резолуција о проглашењу Русије за терористичку државу, коју је препоручила Парлементарна скупштина НАТО и слична коју је предложио Европски парламент, иако правно необавезујуће, безобразне су и популистичке, каже руски сенатор Владимир Џабаров уз савет западним парламентарцима да се сете шта су они радили у Југославији.

Парламентарна скупштина НАТО је резолуцијом објављеном на заседању у Мадриду препоручила да државе-чланице Алијансе прогласе Русију за „терористички режим“. А како је изјавила портпарол Европског парламента Делфин Колард, и посланици Европског парламента припремили су резолуцију којом би Русију прогласили за „терористичку државу“.

„Посланици ЕП ће у среду гласати о резолуцији која Русију карактерише као земљу која подржава тероризам због напада на цивилну инфраструктуру у Украјини“, изјавила је Колардова.
Шта је НАТО радио у Југославији

Како каже за Спутњик заменик шефа спољнополитичког одобора Савета Федерације Русије Владимир Џабаров, одлука парламентарне скупштине НАТО и Европског парламента да Русију прогласе за терористички режим је без преседана.

„Ова њихова одлука је безобразна, неодговорна и популистичка. Не постоје никакви разлози да се овакве оптужбе каче Русији. НАТО, пре нешто што окриви било кога, нека боље погледа списак својих „славних дела“…Нека се сете како су бомбардовали Југославију, како су уништили Либију, као и цивилно становништво Авганистана у Ираку.Убијање, уништавање цивила…Све је то масло Алијансе. Дакле, највероватније се ова оптужба више односи на сам НАТО блок, који не само да је био агресиван, него је постао и терористички“, поручује сенатор.

Према речима руског политиколога Јурија Светова, земље Европске уније и НАТО на све могуће начине покушавају да оцрне Русију.

„Њихов задатак је да ометају рад руских државних органа. Ова резолуција је усвојена да би се у информативном простору стално говорило да је Русија држава – спонзор тероризма. А што се тиче помињања формирања Међународног трибунала, сматрам да то има везе са идејом да се од руске државе добију репарације. Они покушавају да створе неку врсту структуре која ће омогућити, како они сматрају, „легалну“ крађу руског новца. Украјина им за то служи као оруђе“, констатује саговорник Спутњика.

Правно ништавна резолуција

Поменуте резолуције, према речима Светова, ништавне су са међународно-правне тачке гледишта.
„Ми нисмо чланови ни Парламентарне скупштине НАТО, ни Европског парламента. Никакве њихове захтеве, Русија, наравно, неће испунити. Ипак, видећемо да ли ће се одлукама ових скупштина повиновати земље које нису чланице Алијансе. Ако из ове резолуције о признању Русије за терористички режим буду уследиле било какве конкретне радње, и земље које нису чланице НАТО и ЕУ буду учествовале у томе, онда ће наша земља морати да реагује“, објашњава наш саговорник.
Светов истиче да Русију уопште не дотичу одлуке НАТО и Европе.

„Русија ће игнорисати одлуку органа који себи дају за право да одређују судбину других народа и нација. Односи руске државе са чланицама НАТО и Европске уније не могу бити гори. Они су већ сада на ниском нивоу. Међутим, ови људи не размишљају како ће касније моћи да граде односе са нашом земљом“, констатује Светов.

Парламентарна скупштина НАТО објавила је документ у ком се предлаже да се „јасно каже да Русија, са садашњим режимом, представља терористичку државу“, док ће Европски парламент о сличној резолуцији гласати сутра. Претходно је у октобру пољски парламент усвојио резолуцију са сличном формулацијом.