Прочитај ми чланак

Пољска се спрема за рат с Русијом: Историја није ничему научила пољску елиту

0

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да пољске власти заузимају према Русији „бесни став на ивици лудила“, док је руски сенатор Алексеј Пушков поручио пољским званичницима да извуку лекције из историје пре него што почну да се спремају за рат са Русијом.

„Пољска се спрема за рат са Русијом? Историја ничему не учи пољску елиту“, навео је Пушков.
Ризик од сукоба између Русије и Пољске – чланице НАТО-а, као и Русије и НАТО-а, постоји с обзиром на агресивну политику Пољске и агресивну политику aлијансе према Русији, упозорава руски војни експерт Виктор Литовкин.

Коментаришући ратоборну изјаву заменика министра одбране Пољске Марцина Оцепа, који је рекао да пољско Министарство одбране реформише оружане снаге у оквиру припреме за „вероватни сукоб с Русијом“, Литовкин подсећа да је Варшава више пута исказивала спремност да изврши напад на руску Калињинградску област.

„Чињеница да Пољска говори о вероватноћи рата у наредним годинама, указује да се Пољска претвара у милитаризовану државу. Та земља све више средстава издваја за оружане снаге, купује америчку војну технику и труди се да буде најважнији савезник САД у Европи и НАТО-а. Знамо да се на територији Пољске налазе америчке трупе, америчке тенковске дивизије… На територији Пољске налазе се и амерички противракетни системи „Иџис ашор“ са лансерима МК-41 на које се могу поставити противракетни пројектили и крстареће ракете дугог домета „Томахавк“, што представља директну претњу Руској Федерацији“, каже руски експерт.

Према његовим речима, руска Калињинградска област, најзападнија руска ексклава у Европи, стиснута између Пољске и Литваније дуж Балтичке обале, трн је у оку Запада, пошто се налази између НАТО земаља, што спречава ту Алијансу да направи јединствен фронт против Русије, тим пре на Балтичком мору.

„Из Пољске смо много пута чули да та земља и њена војска започињу освајање територије западне Украјине, а пољски грађани су већ поднели 2.000 тужби против Украјине, захтевајући враћање њихових објеката и земљишта који се налазе у западној Украјини, а који су им одузети 1939. године. А ако крене тај процес реституције, шта ће бити са Украјином? Усвојен је закон у Украјини који изједначава грађане Пољске са грађанима Украјине. Могуће је да је Варшава спремна да у Украјину пошаље трупе за заштиту пољских објеката, па ако уз украјинске трупе тамо буду и пољске, онда ће они постати мета руских удара на тој територији, јер ћемо очистити целу територију Украјине од ‘бандероваца’. Дакле, ризик од сукоба је заиста висок“, оцењује Литовкин.

Руски експерт истиче да Русија нема намеру да напада Пољску, нема никаквих разлога да угрожава њену безбедност, а такав задатак себи није ни постављала.

„Не искључујем даће Пољска провоцирати Русију и бити агресивна према нашој земљи, осећајућида јој иза леђа стоје САД и НАТО. То је као у басни Ивана Крилова ‘Слон и мопс’, када мопс (раса паса), мислећи да је снажан, непрестано лаје на слона. Дакле, све зависи од понашања Пољске“, каже Литовкин.