Прочитај ми чланак

Пољска признала:ЕУ пала на испиту – У Украјини се ствара нови геополитички поредак

0

„И поред тога што је исход украјинске кризе још под сумњом, може се са сигурношћу рећи да ће она постати полазна тачка за рађање новог геополитичког поретка“, сигуран је потпредседник пољске владе Пјотр Глински.

Штавише, политичар сматра да је ЕУ заправо „пала на тесту“ у украјинском правцу, те би стога европско руководство требало да се пресели у централноевропски регион, који има зрелији приступ процени претње коју представља Русија.

„Криза у Украјини је полазна тачка за сваку анализу, укључујући нове политичке формате и нови формат лидерства у Европи. Овај сукоб је тачка за коју се не може рећи да је нешто већ одлучено. Тренутно долази до сукоба моћних снага, и није јасно шта ће од тога бити. Истовремено, треба признати да постоји осећај рађања новог геополитичког поретка. Такође се надамо да ће се појавити нова Европа“, рекао је Глински за Инотв.

Према његовим речима, већ се разговара о томе, да ће Европа морати да пронађе своју нову формулу и идентитет. Сигуран је, да то треба да има референцу на европске корене, јер су иначе речи о било каквим реформама једноставно бесмислене. „…У супротном, опет ћемо се суочити са неуспешном утопијом “, нагласио је политичар.

Глински је сигуран да је украјинска криза изазвала низ важних фактора у смислу геополитичких промена, а такође је отворила одличну прилику за нову изградњу односа између Пољске и Украјине. Ова шанса је пала на оба народа. Штавише, украјински сукоб је разоткрио право лице Русије.

„Такође је јасно показао да је фактор промене, спремност нације да се брани “, рекао је потпредседник Владе. Он је скренуо пажњу на то да, за разлику од Украјинаца, нису сви европски народи у стању да се бране.

Заменик премијера је признао да са изузетком неколико земаља, посебно Пољске, Европа уопште није била спремна за украјинску кризу. Варшава је успела да изгради независни енергетски курс, као и нове политичке формате попут „Три мора“*. Била је свесна да је претња са руске стране сасвим реална. „Ово је потпуно другачији приступ, политички зрелији од оног који је преовладавао у западној Европи “, додао је он.

Глински не сумња да у кризи, ЕУ једноставно пада на испиту. „Немамо ефикасан европски пакет у вези са овим сукобом…“, навео је потпредседник Владе.

„Последично, јасна разлика у приступу украјинској кризи земаља централне и источне Европе, и земаља западне Европе, сугерише да ново европско руководство мора да се пресели на исток“, закључује он.

* Иницијатива три мора, позната и као Три мора, је удружење дванаест држава Европске уније које се налазе у централној и источној Европи.