Прочитај ми чланак

ПОЈАЧАВА СЕ ВОЈНА САРАДЊА Русије и Кине

0

Завршиле су се руско-кинеске поморске вежбе, под кодним именом Поморска сарадња – 2016, у Јужном кинеском мору.

h

Завршиле су се руско-кинеске поморске вежбе, под кодним именом Поморска сарадња – 2016, у Јужном кинеском мору.

Општи подаци

У вежбама су учествовале две подморнице, 20 површинских бродова, 20 авиона и хеликоптера, више од 250 маринаца и 12 оклопних транспортера и оклопних амфибијских возила. Руску Пацифичку флоту су представљала два велика противподморничка брода Адмирал Трибутс и Адмирал Виноградов, велики брод за слетање Пересвет, морски реморкер Алатау и танкер „Печенга“.

Током вежбе су извођене разне операције, укључујући и долазак амфибијског возила на обалу.

Током свечаности затварања, Вицеадмирал руске Морнарице Алекандер Федотенков је рекао да је задовољан резултатима. „Морнари су показали способност да буду корак испред претњи са океана“, рекао је он и додао да руске вежбе никада нису усмерене „против било које треће земље.“

Поглед са Запада

Међутим, због чињенице да су вежбе одржане у Јужном кинеском мору, територијалним водама Кине, у близини обале провинције Гуангдонг, Запад сматра да је то пружање подршке Пекингу по питању спорних територија, те се тако занемарују одлуке Међународног суда, који је стао на страну Филипина и Вијетнама. Поред тога, амерички аналитичари свако деловање Русије виде у контексту Хладног рата. Они повезују вежбе са ситуацијом у Јужном кинеском мору, јер Американци желе упориште и тамо. Такође желе да делују и на Источном кинеском мору, где Кина има спор са Јапаном, као што га има и Русија.

j

Поглед са Истока

Поред тога, вежбе су се догодиле у време нове напетости са Јапаном, где су јуче одржане масовне демонстрације против усвајања измена и допуна закона о заједничкој одбрани, према којем Јапан у потпуности треба да служи америчкој војсци, и то не само у региону Пацифика. Јапанска влада планира да пошаље контингент у Судан, где ће удружити снаге са Сједињеним државама.

Протекле руске и кинеске вежбе, Вашингтон је искористио као аргумент да унапред потпише амандмане који чекају ратификацију за нешто више од годину дана. Слично томе, пробе Северне Кореје су постале изговор, а не прави разлог за постављање противракетног система одбране у Јужној Кореји.

Претња Русије или недостатак средстава?

Упркос чињеници да су вежбе најављене унапред, управа НАТО их је поново назвала „изненадним“ и није заборавила да их непрестано коментарише. У Европској унији, која жели да створи сопствену војску, НАТО брзо губе поверење и покушава да се некако наметне ЕУ, која је, такође, у критичној ситуацији.

У том контексту, неколико европских земаља је предало поднеске и извештаје посвећене „руској претњи“ – међу њима је Шведска, чији су „подаци“ о природи „претње“ толико тајни да су непознати. У Великој Британији се такође пати од русофобије. У извештају припремљеном за министра одбране Велике Британије пише да британска војска не би могла да се одупре „руској претњи“ у случају оружаних сукоба. Документ на десет страна даје низ аргумената, који се своде на закључак да Министарство нема довољно средстава.