Прочитај ми чланак

ПОДМОРНИЦА БЕЛГОРОД Дуга 184 метра – увод у нови Хладни рат?

0

Руски председник Владимир Путин похвалио се да беспилотни "Посејдони" могу потпуно да униште мете удаљене чак 6.000 миља, а посебно су дизајнирани како би се супротставили НАТО-вим подводним снагама.

Руска морнарица добила је најдужу познату подморницу на свету, коју њен произвођач води као истраживачки брод, док други тврде да је реч о платформи за шпијунажу и могуће нуклеарно оружје. Белгород је предат руској морнарици раније овог месеца у луци Северодвинск, саопштено је из највећег руског бродоградилишта Севмаш.

Стручњаци кажу да је дизајн Белгорода модификована верзија руских подморница са навођеним пројектилима класе Оскар II. Подморница је продужена са циљем да носи прва стелт торпеда са нуклеарним оружјем на свету и опрему за прикупљање обавештајних података.

Ако Белгород успе да дода те нове способности руској флоти, могао би у наредној деценији да постави сцену за повратак Хладног рата под океаном, са америчким и руским подморницама које прате и лове једна другу у напетом суочавању, пише Си Ен Ен.

Џиновска руска подморница Белгород има запањујућу дужину од чак 184 метра, дужа је чак и од балистичких и вођених ракетних подморница америчке морнарице класе Охајо, које имају 171 метар.

Белгород је наоружан је нуклеарним подводним торпедима којима управља вештачка интелигенција. Очекивало се да ће бити испоручен руској морнарици 2020. после испитивања и тестирања, али је то одложено због пандемије корона вируса, јавила је руска државна новинска агенција Тасс.

За сада се не зна када ће бити прво распоређивање.

Руски председник Владимир Путин похвалио се раније да беспилотна нуклеарна торпеда „Посејдон“ које подморница носи могу потпуно да униште мете удаљене чак 6.000 миља, а посебно су дизајнирани како би се супротставили НАТО подводним снагама и могу да се провуку поред обалске одбране путујући дуж морског дна.

– Они су тихи, веома добрих маневарских способности и једва да имају било какве рањивости које би непријатељ могао да искористи – рекао је Путин 2018.

– Овај нуклеарни ‘мега торпедо’ јединствен је у историји света – каже амерички стручњак за подморнице Х. И. Сатон. – Посејдон је потпуно нова категорија оружја. Преобликоваће поморско планирање и у Русији и на Западу, што ће довести до нових захтева и нових противоружја – додао је он.

И амерички и руски званичници рекли су да би торпеда могла да испоруче бојеве главе од више мегатона и тако изазову радиоактивне таласе који би делове циљане обале учинили ненастањивим деценијама.

Подморница је такође опремљена подводним пристаништем што јој допушта пласирање мање подморнице и беспилотних дронова. Прича се да би оваква подморница могла да саботира комуникацијске каблове и нафтну инфраструктуру у Северном мору.