Почетком примене Правилника о испитивању од понедељка, 30. септембра и званично креће оно што је дуго најављивано - увоз половњака из Америке, потврђено је сајту Половни аутомобили у Агенцији за безбедност саобраћаја.
Како је за тај сајт појаснио Милан Милојевић, начелник сектора за возила Агенције, овај правилник односиће се за сада на путничка и лака теретна возила (категорије М1 и Н1).
Он додаје да ће систем функционисати по моделу који је преузет из европске директиве, а која се бави хомологацијом целог возила.
„Ми смо прописали алтернативне захтеве које ће возило морати да испуни како би могло да добије уверење Агенције, а они су проистекли из европског прописа. Главни циљ нам је био да возила која долазе у нашу земљу буду пре свега безбедна“, каже Милојевић.
„То између осталог подразумева да у Србији могу да се региструју само возила за која имамо јасне доказе да су уређаји и опрема, као и возило у целини уподобљени, односно да испуњавају алтернативне захтеве из Правилника о испитивању возила… Дакле, ако имамо доказ да су на возилу које стигне са америчког тржишта кочнице хомологоване, да аутомобил има хомологацију за сигурносни појас, светлосне уређаје, свега што се тиче безбедности, моћи ће да се изда Уверење и да се такво возило региструје“, напомиње Милојевић.
Подсетимо, возила из Америке имају одређене разлике у односу на возила европских произвођача.
Пре свега ту се мисли на сноп светала, приказ брзине на одометрима (код „американаца“ је у миљама), другачије стандарде за емисију штетних гасова… Зато до сада није био могућ њихов увоз.
Сада су, прво захваљујући измени члана 249 Закона о безбедности саобраћаја, а затим и усвајањем измењеног Правилника о испитивању возила, створени услови да ова возила добију одговарајуће уверење.
Ко ће радити преглед возила и колико ће коштати?
Све ово ће проверавати правна лица која су добила овлашћење Агенције за безбедност саобраћаја, а то су, како је потврдио Милан Милојевић, Центар за моторна возила Ауто-мото савеза Србије и лабораторија Машинског факултета у Београду.
У овом моменту није познато колико ће коштати модификације, односно, рецимо, преправка снопа светала или показивача правца, али се цена самог уверења Агенције неће мењати (3.000 динара, уз административну таксу).