Израел, једна од технолошки водећих држава на свету, на старомодне, али паметне начине се припрема за могући масовни напад Ирана, као освету за срамоту коју су доживели када су Израелци у Техерану ликвидирали Исмаила Ханијеа, политичког вођу Хамаса. Израелски градоначелници већ су добили сателитске телефоне, а помало забрављени преносни радио уређаји могли би да буду линија спаса, ако становници буду морали да се преселе у склоништа.
Према изворима израелских медија, тамошње обавештајне службе у недељу увече имале су информације да Израел треба да очекује велики ирански напад који ће бити покренут за неколико дана. Истовремено су из оружаних снага (ИДФ) покушали да смире панику и обавестили су јавност да је војска спремна да одговори на било коју врсту опасности.
Иако Иран или Хезболах очекивано нису дали назнаке који ће бити главни циљеви ако ипак нападну, израелски одбрамбени систем стављен је на виталну инфраструктуру и комуникације.
„Мобилна телефонија је критична“
– Мобилна телефонија је критична у ванредној ситуацији – рекла је Инбал Масхаш, генерална директорка Министарства комуникација.
Власти покушавају да осигурају нормалан рад мобилних комуникација чак ако би дошло до нестанка струје пуна 24 сата. Зато су министрима у влади, градским званичницима и координаторима за хитне случајеве осигурани сателитски телефони, а SpaceX-ов Старлинк ускоро ће бити доступан и омогућавати повезаност у општинама, рекла је Масхаш.
У претходних десет месеци рата, након Хамасовог напада 7. октобра прошле године, Израелци су обично морали да проведу само неколико минута у замраченим становима или јавним склоништима док противваздушна одбрана не би оборила већину ракета лансираних из Газе или Либана. Међутим, у случају тешког и обимног напада Ирана или његових проксија попут Хезболаха, противваздушна одбрана можда ће морати да буде усмерена првенствено на заштиту стратешких објеката, док ће цивили можда морати да остану дуже време у склоништима чији дебели зидови могу ограничити нормалне мобилне сигнале. Неке општине су учиниле бежичне везе доступним у склоништима, али власти дистрибуирају и радио уређаје, који су можда застарели, али су учинковити јер се програми могу слушати и у склоништима.
Израелци ће морати дуго да буду у склоништима?
Иако су Израелци у априлу били изложени нападу пројектилима и беспилотним летелицама из Ирана, а месецима, редовним нападима Хамаса с југа и Хезболаха са севера, сада се власти припремају за још јаче нападе, због чега припремају залихе горива за електране ако се поремете редовне испоруке.
– Купили смо бесконачне количине – рекла је Тамар Феклер, потпредседница за операције, логистику и безбедност у „Israel Electric Corporationu“ (ИЕЦ), највећем добављачу електричне енергије у држави.
Додала је и да је после 7. октобра и изненадног напада Хамаса на Израел ИЕЦ такође повисио ниво безбедности у свим електранама.
У опасности од напада Хезболаха су и гасне платформе. У случају свеобухватног рата на северу Израел ће одлучити о гашењу на платформи од случаја до случаја, иако је мало вероватно да ће доћи до потпуног затварања, рекао је анонимни израелски званичник, ког је цитирао „Bloomberg“. Али, чак и краткотрајни прекид струје могао би отежати информисање израелске јавности о ситуацији за време напада, а то је подстакло власти да поставе помоћне генераторе или литијумске батерије на више од половине мрежа мобилне телефоније у северном Израелу, укључујући и лучки град Хаифу. У главном граду Тел Авиву, јарболи су прикључени на генераторе оближњих предузећа или општинских објеката.
Поделе унутар Ирана
Сада је главно питање хоће ли Иран напасти. У Израелу верују да хоће па је „Times of Israel“, на темељу разговора с неколико високих припадника војно-обавештајног комплекса, објавио да је тренутна процена Израела да ће Иран покренути напад у року од неколико дана, вероватно пре него што се у четвртак одрже обновљени преговори о споразуму о прекиду ватре и таоцима.
У извештају се наводи да то питање изазива поделе унутар Ирана. Наводно је председник Масуд Пезешкијан против жестоког узврата, док Револуционарна гарда (ИРЦГ) жени да покрене већи напад него што је то био случај 13. и 14. априла, када су стотине беспилотних летелица и ракета лансиране у првом нападу Ирана на Израел. Током тог напада пресретнути су готово сви пројектили и беспилотне летелице.