На мети напада поред учесталих ваздухопловних база Староконстантиново и Мирогород придуржила се као мета и аеродром Возненск.
Како се 19. јули ближи као дан “Д” када би први донирани ловачки борбени авиони Ф-16 требали да стигну у Украјину, руска војска 1. јула започела је масовно ракетирање неколико војних аеродрома који су означени као места базирања америчких борбених авиона.
Ово је други аеродром у Украјини који се налази под ударом руских тактичких балистичких ракета Искандер М и дорнова камиказа Геран који се обрушавају на зграде, војна складиште, радионице и капонире са летелицама.
Возненск је трећи кључни војни аеродром који фигурира као места базирања испоручених ловца Ф-16.
Аеродром Возненск који се налази у Николајевској области веома је важан за Украјину.
Вознесенск је иначе коришћен као предња оперативна база од стране украјинске авијације за операције борбених авиона током целог рата пуног размера, и из тог разлога је раније био под руским нападом.
Наиме, на том аеродрому вршило се опремање ловаца СУ-24 М са МР крстарећим ракетама Сторм Схадоw и СЦАЛП АГ са којима је нападан Крим. Иначе база је била дом јединице која ја била опремљена борбеним авионом МиГ-29.
Велики густи црни дим поново су регистровали сателити НАСА.
Русија је иначе од 1. јула под интензивне масовне ракетне нападе за сада ставила два кључна војна аеродрома Возненск у Николајевској и Мирогород у Полтавској области, који су на мети тактичких балистичких ракета Искандер М и дровоа камиказа Геран који ударају по аеродрому.
На мети се налазе капонири, полетно-слетне стазе, складишта, радионица, а пре свега авиони који су остали затеченим на стајанкама, и они су и мета ових напада у чему Руси имају извесни успех, јер после последњих напада Украјинци су схватили да кључ опстанка авијације јесте у маневру и маскирању авиона по околини аеродрома, и коришћењем ауто-путева као полетено слетних стаза.
Аеродроми на тлу Украјине
Што се тиче аеродрома на којима би могли бити базирани боребни авиони Ф-16 уз прилагођавање инфраструктуре, су они који се налазе пре свега у западној Украјини Лутск и Ивано Франковск.
Свакако најзначајнији и највише нападани аеродром је свакако Староконстантиново који је неколико пута само у мају био мета ракетних напада јер се веровало да је управо овај војни објеакт будућа база украјинских ловца Ф-16.
Такође, спомиње се још један аеродром Озерна у Кијевској области. Такође један од спомињаних аеродрома је Мирогород, који је служио за наоружавање украјинских летелица и полетање у борбено дејство, враћање попуна горива и повратак у своју матичну базу летом на екстремно малим висинама.
Најмање вероватни аеродроми су у бази Ужогород која је на самој граници са Словачком, Та база би била у „игри“, да је остало на власти претходно руководство, које је промењено победом Роберта Фице на изборима.
Оно што се Русима се ставља како изазов, биће повећање броја авиона и пилота који имају доста сати налета и обучени су за борбена дејства ван визуелног домета, изненадне ударе и заседна дејства.
Ови изазови ће повећати оптерећење пилота, захтевати брзу ротацију, те вештине пресретања и обарања крстарећих ракета, као и спречавање удара на ПВО системима у условима високог електронског ометања. Ове околности ће приморати Русе да побољшају координацију између авијације и посада, убрзају време реаговања и прилагоде постојећу тактику користећи “Модел 3М” који подразумева маскирање, маневар и мобилност.
Такер Карлсон: Орбан једини покушава да заустави уништење Украјинеhttps://t.co/ZMmGXop2DK
— СРБИН инфо (@srbininfo) July 6, 2024