Прочитај ми чланак

Побуна у Гуглу против обавезне вакцинације: „То оправдава принцип поделе“

0

Стотине запослених у Гуглу противе се обавезној вакцинацији против ковида 19, што отежава фирми да их врати у канцеларије.

Више од 600 запослених потписало је манифест којим се одбија обавезна вакцинација.

У документу, радници захтевају да технолошка фирма представи алтернативу која „не укључује вакцинисање свих запослених“.

Они такође позивају своје колеге да се успротиве добијању вакцина из „принципа“ суочени са роковима за општу вакцинацију запослених.

Док је амерички савезни декрет за послодавце тренутно блокиран судским спором, Гугл је прихватио савет председника Џоа Бајдена и свеједно спроводи принципе тог декрета о обавезној вакцинацији свих запослених у свим фирмама са више од 100 запослених.

Компанија је затражила од преко 150.000 запослених у САД да унесу свој статус вакцинације у интерни систем до 3. децембра, док сва медицинска или верска изузећа морају бити поднета раније.

Гугл захтева да сви запослени који раде директно или индиректно са државним уговорима буду подвргнути имунизацији, било да раде на даљину или не.

Велики део особља технолошке компаније пребачен је на даљински рад током пандемије коронавируса, а званичници у компанији сада кажу да су напори на вакцинацији покушај да се „омогући сигуран повратак“ у њене канцеларије.

У изјави која је одговорила на критике обавезне вакцинације, компанија није показала знаке попуштања, рекавши да „чврсто стоје“ иза политике вакцинације.

Почевши од јануара, очекује се да ће запослени у Гуглу радити лично у својим канцеларијама барем на пола радног времена сваке недеље.

Према документу коју су потписали радници, Гуглов мандат иде предалеко у укључивању запослених који раде на даљину.

У мејлу послатом запосленима, Крис Раков, потпредседник компаније за глобалну безбедност, наводно је рекао да редовно тестирање не би било довољна алтернатива вакцинисању за све запослене.

Побуњени радници тврде да би Гугл могао да подстиче дискриминацију, јер би невакцинисање био један од ретких разлога да буде забрањен приступ радном простору компаније.

„То оправдава принцип поделе и неједнак третман запослених у Гуглу на основу њихових личних уверења и одлука“, наводи се у манифесту.

„Импликације су застрашујуће.“