Прочитај ми чланак

Победа ЧИЛЕАНАЦА! Рекли НЕ новом Уставу који “као да” су у састављали глобалисти

0

Грађани Чилеа су на јучерашњем референдуму великом већином гласали против усвајања новог, такозваног прогресивног устава чији је нацрт направљен како би заменио документ из 1980. а који је требао ову земљу да приближи глобалистичким циљевима.

Нови Устав предлагао је да држава гарантује грађанима право на образовање, јавно здравство, пензију и пристојан смештај.

Циљ је и да учврсти право на абортус, питање које изазива поделе у земљи у којој је абортус дозвољен тек од 2017. године у случају силовања или опасности по мајку или дете.

Устав треба да гарантује еколошка права и признавање аутохтоних народа али и полна питања, питања такозване родне равноправности и све оно што нуди Светски Економски Форум.

Против новог устава гласало је 61,9 одсто учесника референдума, док је за било 38,1 одсто.

Гласање је било обавезно, а испред гласачких места током јучерашњег дана могли су да се виде дугачки редови.

Сенаторка Ксимена Ринкон, једна од лидера кампање за одбацивање новог устава, описала је победу као “јасну и убедљиву”.

Како преноси Гардијан, кампања која се залагала за прихватање новог устава признала је пораз а председник Чилеа Габријел Борић је већ сазвао састанак страначких лидера за данас у председничкој палати Ла Монеда.

Документ настао 1980. под Пиночеом ће остати на снази.

Године 2020, на иницијалном плебисциту се готово 80 одсто гласача определило за нови устав, али после године напорних преговора чини се да су људи изразили незадовољство крајњим резултатом.

Када су објављени резултати гласања на референдуму, групе слављенички расположених Чилеанаца изашле су на улице широм земље да прославе победу.

Предложени нови устав је укључивао дугачку листу социјалних права и гаранција за које се мислило да одговарају на захтеве великог друштвеног покрета.

У њему се заступала једнакост полова широм владе и у другим организма државе – по први пут у свету – давао приоритет заштити животне средине и препознавало право домородачког становништва у Чилеу по први пут у тој земљи.

“То је лоше написан устав. Постоје поделе у овој земљи већ веома дуго, а ово неће допринети променама”, рекла је за Гардијан Кармен Фуентес (61) која је гласала на референдуму у Сантијагу.

Многи су критиковали гаранције које би нови устав пружао домородачком становништву, тврдећи да би оне поделиле Чиле, док други сматрају да би тај устав донео нове потресе у политичком систему који су непотребни и ескпериментални.