Прочитај ми чланак

Пентагон покреће до сада највећи „5Г експеримент“ — за борбена дејства

0

Америчка војска удружила се са више компанија да би спровела „опсежне експерименте“ са 5Г технологијом, који укључују и „борбена дејства“ одређених система, у пројекту који би требало да кошта 600 милиона долара.

Оцењујући 5Г технологију „темељним покретачем свеамеричке одбрамбене модернизације“, Пентагон је у четвртак најавио масовну истраживачку иницијативу, која ће стотине милиона долара издвојити за 15 приватних компанија које ће вршити тестирања на пет америчких војних локација.

„Данас је Министарство одбране најавило 600 милиона долара за експериментисање и тестирање 5Г технологија на пет америчких војних полигона, што представља највеће свеобухватне 5Г тестове за апликације двоструке намене на свету“, наводи се у саопштењу Пентагона и додаје да ће у експериментима учествовати стручњаци из „неколико индустрија и научних дисциплина“.

„Пројекти ће укључивати пилотирање у виртуелној реалности са 5Г технологијом за планирање и обуку мисија, тестирање паметних складишта 5Г технологијом и процену 5Г технологија за побољшање команде и контроле“, наводи Пентагон.

Међу изабраним компанијама су телекомуникацијски гиганти „АТ&Т“, „Нокија“ и „Ериксон“, добављач обавештајних и информатичких технологија „Буз-Ален Хамилтон“, истраживачки огранак „Џенерал електрика“ и подружница ваздухопловног гиганта „Џенерал дајнамикс“.

Један од пројеката ког спроводи „АТ&Т“ у ваздухопловној бази Нелис у Невади односи се на примену 5Г технологије на системе „дистрибуиране команде и контроле“ како би се „помогло у ваздушној, свемирској и сајберпросторној борби“ и побољшала комуникација за мобилне командне центре у борбеним сценаријима.

У заједничкој бази „Луис – Мекорд“ у држави Вашингтон, „АТ&Т“ ће заједно са „Буз-Аленом“ и још две компаније радити на развоју 5Г технологије виртуелне реалности за обуку, планирање мисија и за „оперативну употребу“.
Експерименти ће се обављати и у ваздухопловној бази Хил у Јути, логистичком центру маринаца у Џорџији и калифорнијској морнаричкој бази у Сан Дијегу, где ће компаније развијати системе „паметног складиштења“ и радити на интеграцији 5Г мреже и радарских система војног ваздухопловства.