Британија и САД изразили су забринутост да је Русија могла поделити нуклеарне тајне са Ираном у замену за иранске балистичке ракете које су коришћене за бомбардовање Украјине.
Током самита у Вашингтону прошлог петка, Кјир Стармер и амерички председник Џозеф Бајден су признали да две земље појачавају војну сарадњу у тренутку када Иран обогаћује довољно уранијума да оствари дугорочни циљ изградње нуклеарне бомбе.
Британски извори су навели да су изражене забринутости због трговине технологијама између Ирана и Русије, у оквиру продубљивања алијансе између Техерана и Москве.
Амерички секретар за спољне послове, Ентони Блинкен, је током посете Лондону прошлог уторка упозорио да Русија дели технологију коју Иран тражи, укључујући информације о нуклеарним и свемирским питањима, и оптужио две земље за дестабилизујуће активности које повећавају глобалну несигурност.
Британија, Француска и Немачка су прошле недеље заједнички упозориле да је иранско складиште високо обогаћеног уранијума значајно расло, без икаквог кредибилног цивилног објашњења, и да је акумулирао четири „значајне количине“ које би могле бити коришћене за израду нуклеарне бомбе.
Није јасно колико техничког знања Техеран тренутно има за изградњу нуклеарне бомбе, нити колико брзо би могао да то постигне. Сарадња са искусним руским стручњацима или коришћење руског знања би могло убрзати процес производње.
Иран је 2015. године потписао споразум којим је обуставио производњу нуклеарних оружја у замену за олакшање санкција од САД и других западних земаља, али је тај споразум напустио тадашњи амерички председник Доналд Трамп 2018. године.
Након тога, Иран је прекршио договорене лимите на количину обогаћеног уранијума коју може да држи.
Недавне бриге о томе да ли Иран близу производње нуклеарне бомбе су допринеле тензијама на Блиском Истоку, које су већ биле високе због континуираних напада Израела на Хамас и Газу.
Иран и његова савезник у Либану, Хезбоах, су подржаваоци Хамаса – и развој нуклеарног оружја од стране Техерана се стога види као директна претња Јерусалиму.
Након што је Владимир Путин започео војну операцију у Украјини, Иран је почео да снабдева Москву дроновима Схахед и помогао Русији у изградњи фабрике за производњу више дронова за бомбардовање циљева широм Украјине. У априлу ове године, Иран је извео напад ракетама и дроновима у руском стилу на Израел, који је у великој мери заустављен уз помоћ САД и Британије.
Иако Русија и Иран нису историјски савезници, постали су све ближи у свом противљењу западу, део шире осовине која такође укључује у различитим степенима Кину и Северну Кореју, одражавајући повратак на еру државне конкуренције сличну Хладном рату.
Блинкен је прошле недеље у Лондону рекао да је америчка обавештајна служба закључила да је први контингент иранских балистичких ракета Фатх-360, са дометом до 120 км, испоручен Русији.
Кјир Стармер је стигао у Вашингтон у четвртак увече како би одржао посебан самит о спољној политици са Бајденом у Белој кући. Лидери и њихови сарадници разговарали су о рату у Украјини, кризи на Блиском Истоку, Ирану и надолазећој конкуренцији са Кином.
Стармер је са собом повео Дејвида Лемија, британског министра спољних послова и британског саветника за националну сигурност Тима Бероуа, док је Бајден био праћен Блинкеном и Џејком Саливаном, америчким саветником за националну сигурност.
Пре састанка, британски извори су навели да су се две стране начелно сагласиле да дозволе Украјини да користи дугометражне Англо-Француске „Сторм Шедоу“ ракете за нападе на Русију.
Међутим, Бајден је сугерисао да је ово био један од разлога за лични састанак, рекавши новинарима: „О томе ћемо сада разговарати.“