Европа већ данима стрепи од циклона Борис и бројне државе се припремају за њега, данас су већ забележене прве жртве иако још није ни стигао. У Румунији је петоро људи страдало у стравичним поплавама, а у Аустрији спасиоци трагају за телом човека кога је однела снежна лавина заједно са кућом у којој је био пошто је за 24 часа нападало више од метар снега, а температура за 5 дана пала за чак 30 степени. У Чешкој је четворо људи нестало у поплавама...
Пољска, Чешка, Словачка ће бити прве на удару циклона у ноћи између суботе и недеље, иако су и тамо претходних дана биле поплавне кише, снежни наноси, олујни ветрови и несташице струје. У градовима су формирани Кризни штабови и спасилачке службе су у пуној приправности јер очекују ноћас „најгоре поплаве у новијој историји“ па су претходних дана испразнили реке око брана да не би пукле и ојачали насипе.
Nysa, woj.opolskie ul. Kusocińskiego i Zwycięstwa #powódź pic.twitter.com/X8BIQpK8UH
— grudniowa (@grudniowa12) September 14, 2024
„Чека нас критична ноћ! Сви ћемо бити будни и у приправности. Циклон који је већ донео велике пљускове, ветрове, захлађење и провале облака није потпуно предвидљив. Прогнозе се мењају, али нису оптимистичне. Ноћас и сутра очекују нас рекордне падавине и ситуација може да се пореди са катастрофалним поплавама 1997. и 2010. године“, саопштио је вечерас пољски премијер Доналд Туск после ванредног састанка кризног штаба у Ниси, на југу Пољске где се очекује да ће бити најтежа ситуација.
Stacja wodowskazowa #Głuchołazy 21:45. Źródło: FB/https://t.co/LJajoTWID8#hydrologia #IMGWCMM #IMGWmodele pic.twitter.com/8tuvKz06Ze
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) September 14, 2024
Пољски премијер је рекао да из Чешке, где је проглашено ванредно стање велике опасности у два региона на истоку земље и такође су претходних дана учинили све да спрече поплаве, долазе узнемирујуће вести за Европу и Пољску, али је одбио да одговори новинарима о чему се ради.
Премијер Туск је потом настојао да умири грађане рекавши да, иако ће наредни сати донети локалне поплаве на југозападу и југу Пољске, упоредиве са катастрофалним ранијих година, овога пута ће ситуација бити боља јер су велика средства и напори уложени у инфраструктуру и мере против поплава.
„Много боље смо припремљени сада, изграђена је инфраструктура, полдери, акумулације које штите Вроцлав, али много људи ће бити погођено. Ипак, штета и опасност од жртава су сада мањи иако ће предстојеће поплаве можда бити и најдраматичнији изазов за све“, рекао је премијер.
Бујица прети да сруши два моста
Од великих градова посебно су угрожени Катовице и Краков, где је вода још јуче продрла у једну од болница, а вода из два потока излила се на улице.
Критична је и ситуација у селу Глухолази близу Нисе из које се обратио вечерас премијер, где бујица прети да сруши два моста, а из тог села већ је евакуисано неколико стотина људи.
Пољски премијер апеловао је на грађане да не одбијају евакуације јер за неколико сати може да буде касно и настрадају.
Чеси одбијају да се евакуишу
Исти проблем мучи и суседну Чешку, где су у Јесењику над Одром на истоку Чешке многи мештани одбили да се евакуишу иако је вода поплавила улице, уз објашњење да „ако су преживели поплаве 1997. године, преживеће и ове“.
„Сестра ми је донела шницле, оне могу да се једу данима и хладне. Воде се не бојим. У најгорем случају иза куће је узбрдица где имам шупу“, објаснио је један Чех који је одбио евакуацију.
W Kłodzku woda przelała się przez wał. Najgorsze przed nami, dlatego że spuszczona woda z Czech jeszcze nie dotarła.#Kłodzko #Boris2024 #boris #powódź pic.twitter.com/JuStpAWXG5
— Qernet (@Qernett) September 14, 2024
Чешки спасиоци имају проблем и са кајакашима који су искористили поплаве да се спуштају низ бујице и брзаке, а и сурфери су изашли на вештачка језера да искористе јак ветар.
Полиција и ватрогасци трагају за првим несталима у Чешкој које је однела бујица, једним 54-годишњим мушкарцем који је упао у набујали поток и за троје људи који су остали заробљени у аутомобилу који је упао у набујалу реку.
Чешки метеоролози упозорили су да је до сада пала само трећина очекиваних падавина које носи циклон Борис, а да ни у понедељак неће престати обилне кише и снег на вишим надморским висинама.
Водостаји су достигли алармантни ниво на чак 244 места у Чешкој, углавном у Моравско-шлезијском и Оломоуцком региону, али и у мањим областима на југу Чешке.
Главни град Праг тренутно није угрожен, али је забрањена пловидба по Влтави у граду, бродови и чамци укотвљени су чврсто у пристаништима, а на неколико најкритичнијих места подигнуте су додатне мобилне баријере које штите град још од последњих поплава 2013. године.
Зоолошки врт и неки паркови у Прагу и другим градовима су затворени, али не због поплава већ зато олујног ветра који обара дрвеће. Саобраћај је потпуно заустављен на 20 пруга у Чешкој.
Алармантно је стање у Опави и Острави, индустријским метрополама на истоку које су тешко страдале у поплавама 1997. године. Превентивно се евакуишу пацијенти из болница у Бохумину близу Остраве, а у региону се највише плаше да се не споје поплавни таласи на рекама Одра и Опава, јер би тада вода поплавила електрану у Требовицама која снабдева целу област струјом и грејањем, као и хемијску фабрику БорсодХем у којој је превентивно заустављен рад.
Због хаварија на електричним водовима, данас је без струје у Чешкој било више од 50.000 људи, не само у областима где су поплаве већ и на северу земље.
Хаос у Аустрији, премијер апеловао да „нико нигде не путује“
Аустрија је тешко погођена изненадним снежним наносима и олујним ветром, први пут је мећава завејала и ниже области испод 700 метара надморске висине и за само 24 часа се формирао слој снега изнад метар. На вишим надморским висинама до понедељка очекују више од два метра снега. Твитераши из Аустрије деле фотографије истог пејзажа на тему „4 дана – пре и после“.
#obertauern
Mit allem, was noch an Schneefall erwartet wird, wird dieser Schneesturm zu den größten in der Region seit Menschengedenken gehören…4 Tage ununterbrochener Schneefall ist nicht alltäglich… pic.twitter.com/6JVUFDo9i6— Alex (@ABettmeralp) September 14, 2024
Од јуче се боре и са снежним лавинама, поплавама, несташицом струје и грејања, прекидом саобраћаја, обореним дрвећем и срушеним зградама, вастрогасци су само у Бечу данас интервенисали 150 пута.
❄ In Obertauern sind mittlerweile 45 cm Neuschnee gefallen. Bis Samstag könnten in den höchsten Lagen 🏔 bis zu 2 Meter Neuschnee zusammenkommen. 🌨 #Schnee #Österreich #Obertauern #Wetter pic.twitter.com/j2N3vqII25
— wetteronline.de (@WetterOnline) September 13, 2024
„Апелујемо на грађане и туристе у Аустрији да не путују данас (у суботу) и наредних дана јер очекујемо да циклон узрокује велике поплаве због огромне количине падавина, снежне наносе и лавине, прекид у саобраћају. Више делова Аустрије ће бити погођено, као и читав регион, није безбедно путовати ни на краће дестинације“, саопштено је јутрос из кабинета аустријског канцелара.
Посебан проблем су мртве птице селице које од синоћ падају масовно по улицама и парковима, волонтери их скупљају у џаковима у хиљадама па су у многим местима отворена привремена склоништа за птице. Апелују на народ да изнемогле и промрзле (ластавице пре свега) донесу ту јер селице не могу да преживе овако хладно време, ветар и мећаву будући да је пре само неколико дана било изузетно топло.
СНЕГ ДО ПОЈАСА: Шокантни призори у Аустрији, људи се пробијају кроз сметове! (ВИДЕО)https://t.co/F2RXWDHR8a
— СРБИН инфо (@srbininfo) September 14, 2024