Прочитај ми чланак

Озбиљно угрожава Бајдена – ко је он?

0

Борба унутар Демократске странке достигла врхунац када је демократски сенатор Џо Менчин најавио да неће гласати за Бајденов предлог закона о бирачком праву.

Као разлог наводи то што неће да гласа ниједан републиканац.

© AP Photo

Истовремено је поновио да жели да заштити сенатско правило филибастер, које служи томе да мањина спречи гласање о неком законском предлогу.

Менчинов чланак објављен у новинама Чарлстон газета мејл разбеснео је демократе на левици, које кажу да није реч само о предлогу закона о бирачким правима, већ да Менчин угрожава целу Бајденову агенду.

Ко је Џо Менчин?

Долази из малог града Фармингтона у Западној Вирџинији, региона у којем су некада били рудници који су привлачили италијанске имигранте, па и Менчинове претке (који су се презивали Манћини).

Његова породица је била политички утицајна у Западној Вирџинији, његов деда и отац су били демократе и градоначелници Фармингтона.

Менчин је свој политички пут градио од 1982. када је био представник у државној скупштини, потом био изабран за државног секретара Западне Вирџиније 2001, а гувернер је постао 2005. Када је демократа Роберт Бирд преминуо 2010, Менчин је на изборима добио његово место у Сенату.

Иако је Западна Вирџинија некада била наклонења демократама, Менчин је једини представник своје странке на националом нивоу. Западну Виџинију је на изборима 2016. и 2020. добио Доналд Трамп.

То може бити објашњење због чега Менчин више нагиње десници од осталих демократа.

Политички ментор Менчина, сенатор Бирд, представљао је Западну Вирџинију 51 годину. Подржавао је филибастер и веровао да сенатори могу да оставе партијске разлике по страни и да се договоре.

Али, Бирд је био контроверзна личност. Иако је био оснивач локалног Кју Клукс Клана, негирао је везу са расистичком организацијом. Такође, искористио је филибастер како би одложио гласање о Акту о грађанским правима 1964. и гласао против постављења судије Торгуда Маршала, првог црнца који је номинован за Врховни суд.

Нека Бирдова уверења о Сенату наставио је да примењује Менчин.

„Мислим да су његова уверења мало другачија од онога како се показало да америчка политика функционише протеклих деценија. Верујем да, дубоко у себи, он мисли да људи могу да се уједине и реше пролеме, али то је немогуће урадити у оваквој политичкој клими у САД“, каже Ричард Бризбин, професор политичких наука на Универзитетету Западне Вирџиније.

Демократе сада имају тесну већину од само 50 чланова Сената, а одлучујући глас им даје потпредседница САД Камала Харис. Међутим, правило филибастер тражи да се 60 сенатора усагласи да се дебата о неком законском предлогу прекине и да се стави на гласање. То значи да демократе треба да убеде и 10 републиканаца како би се гласало о њиховим законским предлозима.

Републиканци су већ обећали да ће користити филибастер како би блокирали све што демократе и Бајден предложе. Та континуирана опструкција довела је до све чешћих позива да се филибастер укине. Али, иако имају већину у Сенату, демократе то не би могле да ураде због противљења Менчина.

„Џо Менчин ради све што може да заустави демократију и да не ради у корист грађана, оних који су нас овде довели“, рекао је конгресмен Џамал Боумен за ЦНН.

Закон о бирачком праву, који Менчин неће да подржи, је веома важан демократама због других закона које су усвојили ребубликанци на нивоима савезних држава, а који отежавају одређеним групама да гласају или дају властима овлашћење да пониште резултате избора.

Менчин се, међутим, не противи ономе што пише у закону, већ има проблем са тим што га неће подржати ниједан републиканац. Ипак, исти предлог закона је подржао 2019, када такође није имао подршку републиканаца.

„Сенатор Менчин је демократа који представља Западну Вирџинију, државу која нагиње ка републиканцима. Он можда осликава ситуацију коју видимо у Конгресу, а то је да су Сенат и Представнички дом оштро подељени, јер демократе имају веома тесну већину“, каже Мајкл Торнинг из организације Центар за двостраначку политику.

Он сматра да би Менчинов став о филибастеру омогућио договор сенатора у другим областима, попут инфраструктуре или реформе система кривичних санкција.