Прочитај ми чланак

ОТПОР ЂИНПИНГОВОМ ПУТУ СВИЛЕ: Европске земље одбацују кинески документ о трговини

0

Више земаља Европске уније одлучило је да не потпише документ о трговини јер оцењују да у њему није довољна наглашена брига Европљана за транспарентност тржишта јавних набавки и социјалних и еколошких стандарда

Део европских земаља које учествују на самиту Нови путеви свиле у Кини одбијају да стану уз саопштење о трговини које припрема Кина јер није довољни пажње посвећено поштовању стандарда на којима инсистира Европа, сазнао је АФП данас из дипломатских извора.

Планирано је да се након дводневног самита у организацији кинеског председника Си Ђинпинга, данас увече објави неколико саопштења, од којих је једно посвећено трговини, а на њему је радило више земаља ЕУ укључујући Немачку, Естонију, Француску, Грчку, Португалију и Велику Британију.

Те земље су групно одлучиле да не потпишу овај документ јер оцењују да у њему није довољна наглашена брига Европљана за транспарентност тржишта јавних набавки и социјалних и еколошких стандарда, рекао је за АФП један дипломатски извор у Пекингу. 

Саопштење које припрема Кина представља корак уназад у поређењу са другим текстовима о међународној трговини које је Пекинг током претходних година прихватао, наводи тај извор. Текст је преговарачима представљен прошле седмице, у последњи час, а кинеска страна је објаснила да нема могућности за даљу промену сапштења, наводи он.

На самиту у Кини учествује више десетина земаља земаља које су укључене у пројекат изградње инфраструктуре за трговину под називом Нови путеви свиле, који је покренуо кинески председник 2013. године, и чијим називом се алудира на караване који су пролазили централном Азијом још у античко доба. Кинески председник се на скупу представио као стуб одбране против протекционизма. „Морамо да тражимо резултате кроз већу отвореност и сарадњу и да одбацимо протекционизам“, рекао је кинески председник, иако западни пословни кругови често оптужују његову земљу да фаворизује сопствена предузећа на унутрашњем тржишту.

Кина овим самитом покушава да ојача економске везе са Азијом, Европом и Африком, али неки сматрају да иницијатива Нови путеви свиле служи пре свега за подстицање кинеског извоза. „Веома је значајно за нас и наша предузећа да позиви за пројекте буду транспарентни, да не буде дискриминације и да се поштују међународни стандарди. Мислим да има простора за напредак у том погледу“, изјавила је јуче министарка економије Бригит Зипрес. Већину земаља ЕУ не представља лидер државе или владе, са изузетком Шпаније, Италије, Грчке, Пољске, Мађарске и Чешке.

На самиту у Кини учествује и делегација Србије, предвођена премијером Александром Вучићем, која у тој земљи борави од 13. до 17. маја. Пекинг тврди да је иницијатива отворена за све, и позвао је на самит и представнике Јужне Америке, попут Чилеа и Аргентине, што су учесници поздравили. „У време великог искушења да се на кризу глобализације одговори изолацијом и зидовима, ова иницијатива пружа визију повезаности, сарадње и дијалога“, навео је шеф грчке владе Алексис Ципрас. У оквиру приватизација које намећу кредитори, Атина је морала Кинезима да препусти контролу над луком Пиреј, чему се Ципрас првобитно противио.

Британски министар финансија Филип Хамонд на скупу у Пекингу је поменуо иступање његове земље из ЕУ и потребу за проналажењем нових трговинских партнера. Велика Британија је спремна да ради „на успеху ове иницијативе са свим партнерима Нових путева свиле“, рекао је Хамонд. Овај велики пројекат, у који је Кина спремна да уложи огромне износе новца, укључује изградњу и повезивање инфраструктуре, односно мреже путева и железница од више од 13.000 километара за извоз робе, као и луке и индустријске паркове.

Најновији резултат је полазак воза из кинеског града Јивуа у Лондон овог месеца, 15. град у Европи, и најазападнији у Евроазији, који је на овај начин повезан са Кином, преноси француски јавни радио РФИ. Железници се у овом пројекту придаје велики значај, упркос техничким тешкоћама у транспорту услед разлика у пругама у земљама кроз које пролази, јер је четири пута бржи од бродског транспорта и 80 одсто јефтинији од авиона.

Кинески председник Си Ђинпинг је на отварању самита најавио нових 113 милијарди евра за различите пројекте на Новом путу свиле, а само Развојна банка Кине је већ предвидела да одобри 800 милијарди евра инвеситција за 900 пројеката. Овај скуп је бојктовао велики конкурент Кине и Азији, Индија, а разлог је незадовољство званичног Делхија трасом пута, наводи дописник РФИ из Њу Делхија. Конкретно, главни аутопут пролази кроз пакистански Кашмир, над којим Индија тражи контролу већ 70 година.