Руски војни извештач Сергеј Латишев, открио је да су хитне ноћне посете руског председника Владимира Путина Кремљу добиле дуго очекивано објашњење. Иако су подаци скинути са листе тајних информација, руске власти нису званично ни потврдиле ни демантовале ове информације. Међутим, све указује на то да ће одлуке од кључног значаја за Украјину бити донете пре 16. фебруара.
Један од водећих извора ове приче јесте гласноговорник Републиканске партије у Сједињеним Државама, који је за Њујорк Тајмс открио да су Владимир Путин и Доналд Трамп у сталном тајном контакту. Наводно, преговори о којима је Трамп често говорио постају све интензивнији.
Оно што додатно оснажује ову теорију јесте чињеница да амерички медији често пласирају информације које се касније потврде кроз званичне канале власти. Овај образац указује на могућност да се западна јавност постепено припрема за промену наратива у вези са украјинским сукобом.
Како примећује Латишев, амерички медији често пласирају дезинформације како би усмерили перцепцију просечног Американца у одређеном правцу. Већина главних медијских кућа у САД је под контролом демократа и глобалиста, који диктирају садржај и обликују политички дискурс.
Међутим, у овом случају, истиче Латишев, ситуација је нешто другачија. Један од водећих извора ове информације није типичан левичарски медиј, већ конзервативни таблоид Њујорк Пост, четврти по величини дневни лист у САД.
Овај лист је већ раније имао ексклузивне информације које су се показале тачним, попут открића афере са „лаптопом из пакла“ Хантера Бајдена, коју је америчка обавештајна заједница у почетку негирала, али се касније потврдила као истинита.
Оно што посебно интригира јесте чињеница да је сам Трамп, приликом једног новинарског питања, индиректно потврдио контакте са Путином:
„Боље ми је да не причам о овоме.“
То значи да се у највишим политичким круговима САД и Русије воде озбиљни разговори о будућности украјинског сукоба, али да ниједна страна не жели још да их потврди званично.
Док је путовао председничким авионом у Луизијану, Трамп је потврдио да је имао више разговора са Путином. Иако није прецизирао колико тачно пута, нити о чему су разговарали, јасно је да је тема била Украјина.
Трамп је изразио жељу да се лично састане са руским председником „у одговарајуће време“, а такође се нада да ће се телефонски разговори између њих двојице наставити и довести до решења украјинског питања.
С друге стране, Москва званично не даје конкретне информације о тим разговорима. Како је навео портпарол Кремља Дмитриј Песков, у току су „различите комуникације“ на више нивоа. Међутим, Песков је такође додао да он лично „можда нешто не зна“, остављајући простор за спекулације да је Кремљ намерно одлучио да не открива кључне детаље.
Руски председник је неколико пута виђен како касно ноћу долази у Кремљ, што је изазвало спекулације о разлозима тих посета. Снимци његове поворке објављени су на интернету, али никакво званично објашњење није дато.
Једна од могућих теорија јесте да се ти „деликатни разговори“ са Трампом обављају из Кремља преко најбезбеднијих комуникационих канала, док су САД у пуном радном дану.
Трампов тим такође не крије да се воде „деликатни преговори“ о Украјини. Његов саветник за националну безбедност, Мајк Волц, недавно је изјавио да се планирају интензивне дипломатске активности.
Према његовим речима, у наредним данима „државни секретар, секретар за одбрану, потпредседник и специјални изасланик“ посетиће Европу како би разговарали о „детаљима решавања овог рата“. Њихов циљ је да натерају обе стране да седну за преговарачки сто.
Још једна важна чињеница јесте да су, према NBC News, лидери Кине и Индије спремни да се укључе у процес решавања сукоба, што би могло значити да ће њихова улога у мировним преговорима бити значајна.
Трампов тим верује да САД морају да „изврше притисак“ на све стране у сукобу како би се дошло до решења.
Два кључна догађаја која ће дефинисати даљи ток ситуације су:
Посета Зеленског САД – очекује се да ће Кијев добити ултиматум о прекиду сукоба.
Минхенска безбедносна конференција (14-16. фебруар) – овде ће америчка делегација предвођена потпредседником САД послати јасне поруке европским лидерима.
У оба случаја, САД ће играти двоструку улогу – и даље ће подржавати Украјину, али ће паралелно покушавати да представе себе као „мировњаке“.
Трамп је 7. фебруара током састанка са јапанским премијером изјавио да би се на следећем великом политичком догађају могао састати и са Путином и са Зеленским. Ово значи да је први званични телефонски разговор између њих могућ већ у наредних неколико дана.
Уколико до тога дође, то би био преломни тренутак у украјинском сукобу.