ПФАС хемикалије, познате и као "вечне хемикалије" откривене су у чесмовачи и флашираној води широм Велике Британије и у Кини.
Британски и кинески истраживачи анализирали су узорке воде за 10 различитих типова ПФАС хемикалија. Пер- и полифлуоралкил супстанце (ПФАС) су група синтетичких хемикалија коју чине више од 5.000 различитих супстанци, а које се производе и користе у разним индустријама. Забринутост у вези са ПФАС хемикалијама расте годинама, а иако забрањене у одређеним земљама, оне су и даље у широкој употреби.
Истраживачи су сада тестирали 112 узорака флаширане воде која се продаје у британским и кинеским продавницама, а која се набавља из 15 земаља широм света. Такође су анализирали чесмовачу у градовима у Британији – Бирмингему, Ковентрију и Дербију, и кинеском граду Шенжен.
Резултати показују да су ПФАС хемикалије присутне у 99 одсто све тестиране флаширане воде. Истраживачи су такође открили да је ПФАС присутан у чесмовачи, иако су нивои били виши у Кини него у Британији.
Штавише, чесмовача у граду Шенжену прелази безбедан ниво ових хемикалија у води. Према смерницама америчке агенције за заштиту животне средине, око 4 нанограма по литру воде је граница безбедног нивоа ПФАС хемикалија у води.
Међутим, у појединим узорцима чесмоваче у Шенжену забележено је и до 9,2 нанограма по литру.
Како ПФАС хемикалије доспевају у воду?
ПФАС хемикалије се сматрају најтеже разградљивим хемикалијама, будући да се након уласка у животну средину готово уопште не разлажу, због чега се називају „вечним хемикалијама“.
Људи су изложени стотинама хемикалија из ПФАС групе преко производа које су у свакодневној употреби, али и путем воде за пиће и хране као последица њиховог уласка у животну средину (ваздух, вода, земљиште).
Како ПФАС утичу на здравље људи?
ПФАС хемикалије могу да испоље токсичне ефекте на људе и цео живи свет, а до сада је утврђено да:
испољавају ефекте ендокриних ометача
утичу на репродуктивну функцију и развој плода
утичу на имунски систем
могу имати улогу у развоју одређених типова карцинома, као што су рак тестиса и рак бубрега.
Откривена је и повезаност између изложености ПФАС хемикалијама током ране трудноће и повећаног ризика од:
побачаја током првог триместра
развоја прееклампсије (повишен крвни притисак у трудноћи)
мале телесне тежине код новорођенчади.
Вечне хемикалије прелазе из коже у крвоток
Иначе, недавна студија показала је да ПФАС хемикалије утчу и на дојење. Код жена које су пре трудноће биле изложене ПФАС хемикалијама, након порођаја долази до успоравања или чак до потпуног заустављања лактације, показало је истраживање научника са Универзитета Дартмут у САД.
Бројни козметички производи садрже ПФАС хемикалије, а недавно истраживање је такође показало да ови опасни токсини путем коже прелазе у крвоток. Наиме, научници са Универзитета у Бирмингему у Енглеској су анализирали 17 најчешћих хемикалија из групе ПФАС, од којих је 15 ушло у модел људске коже у року од 36 сати.
Све више опасних хемикалија у води
Све је већа забринутост о квалитету воде за пиће широм света. Прошлогодишње истраживање је такође открило присуство ПФАС хемикалија у стотинама хиљада узорака воде за пиће у Великој Британији.
Пре месец дана, истраживање калифорнијских научника открило је присуство трихалометана (ТХМ) у води из чесме и флашираној води у Сан Франциску у САД. Трихалометани су група хемијских једињења која настају реакцијом органске супституције са хлором,а познати су по својим токсичним својствима, између осталог јер повећавају ризик од рака и оштећења бубрега и јетре.
Студија британских и кинеских научника објављена је у часопису „ACS ES&T Water“, преноси „Daily mail“. Охрабрује податак да кључање воде или употреба филтера за воду могу да смање концентрацију ПФАС хемикалија и до 90 одсто, поручили су научници.