Прочитај ми чланак

Оскар Лафонтен открива лажи немачке владе и двоструку игру САД

0

Бивши министар у влади Немачке и потпредседник Социјал-демократске партије (СПД) Оскар Лафонтен дао је интервју издању Неуланд Ребеллен.

* Како сте доживели офанзиву на Курск? Шта је по вама позадина тога? И какву улогу у свему игра Немачка?

– На последње питање може се брзо одговорити. Немачка игра жалосну и недоследну улогу. На крају крајева, она увек извршава налоге из САД. А како то треба класификовати, мени је тешко да судим. Читао сам или сам чуо различита мишљења на ову тему.

У већој или мањој мери људи ову офанзиву инерпретирају као рекламну акцију да би узнемирили Русе и да би остали на уздама финансијских донатора и лифераната наоружања. Са тог аспекта то је успешна акција. Али, у коначном салду, неће моћи значајно да измени ток рата.

– Руси нису повукли своју армију. Они су остали на својим положајима и наставили офанзиву. Како се развијају догађаји? Тако што Украјина не остварује никакав напредак. Украјина је у опсности јер је послала снажну армију у Курск и тако себе ослабила на другим фронтовима, док Руси настављају продор. Због тога ме фасцинира толика небрига немачког политичког естамблишмента.

После Другог светског рата немачки тенкови поново пуцају по Русима јер су непосредно ангажовани у борбама у Русији. И поново губе.

* Понекад имам осећај да је то нека врста жеље за осветом после пораза у Другом светском рату. Како ви то доживљавате?

– Знате кад слушам, на пример, Родериха Кизеветера (посланика Бундестага), који је раније изјавио да Русија треба да научи да губи исто онако како је Немачка научила да губи после Другог светског рата, не могу, а да не помислим: можда још увек постоје неки нерашчишћени рачуни?

– Кизеветер је посебан случај. Треба рећи да се он погубио у својим размишљањима што довољно потврђује само један његов предлог: употребити немачке ракете Таурус за уништење московских министарстава.

– Мислим да је просто реч о непознавању историје и да многи људи у Немачкој не разумеју шта су Немци суштински урадили. У бившем Совјетском Савезу погинуло је 25 милиона људи што је наметнуло строге моралне обавезе. Ми више никада не смемо слати оружје које може бити коришћено за убијање. Пред нашим очима се дешава морални разврат. У влади су заборавили лекције Другог светског рата.

– Историја се буквално понавља. Они настављају да говоре да је Русија напала Украјину 2014. године, што је хистерична лаж. Државни удар, који су финансирале САД на Мајдану, догодио се 2014. године. Легитимни председник је био збачен. Формирана је неуставна влада која је одмах одлучила да пуца по источној Украјини, тј. да напада руско становништво на истоку Украјине.

– Постоји цитат који приписују Наполеону: «Историографија је збир лажи са којом се већина слаже». У Немачкој је тренутно таква ситуација. А Украјина је очигледан пример. Свако ко заборавља на ширење НАТО на исток или, на пример, заборавља на грађански рат у Донбасу, бестидно лаже.

Други пример су гасоводи Северни ток. Очигледно је да су управо наши «савезници» уништили те гасоводе, а не Русија. Међутим, поменути Кизеветер, тврдио је раније да су то учинили Руси. То је заиста лудило. Берлин више није у стању да свој народ заштити од огромне штете.

– Немачка економија тренутно, због тог терористичког напада на нас, обавезује индустрију да све компензује. Уместо да кажу да су то учинили Украјинци. Не желим да дајем коначан суд тим поводом. У сваком случају иза тога стоје Сједињене Државе.

* Сматрате ли да је на Западу било покушаја да рат буде спречен или је све већ било унапред одлучено?

– Питање је било само – кад ће почети. Увек је питање коме користи овај рат или ко га суштински жели? Ви увек треба да имате на уму да ни један амерички фармер не жели рат са било којим руским фармером или било ким другим. Ратове увек започињу заинтересоване мањине.

– Али, шта тренутно видимо: отпор овом рату слаби. Синдикални функционери више ништа не знају. Зато се залажу за слање наоружања и више не знају шта је то рат и да радници убијају раднике. Радници који не знају један другог и не знају зашто умиру. За то време војно-индустријски комплекс у Сједињеним Државама из дана у дан јача и све више диктира политици. То се сад види.

– Војно-индустријски као и финансијски комплекс желе рат. На тај начин конструисање непријатеља у виду Русије продрло је чак и у наводно прогресивне поре Немачке, а заборављене хероје спремају за рат. То је апсолутно ремек дело пропаганде.

* Путин је 24. фебруара 2022. директно саопштио Западу: «Не мешајте се у овај рат. То није ваша ствар». Чињеница је да је то био регионални сукоб који је прерастао у глобални. Осим тога, Запад стално прелази «црвене линије», а Русија са своје стране не предузима било какве мере. Зашто?

– То доживљавам као невероватну разборитост Путина, јер ако би Русија у овом тренутку кренула на ескалацију сукоба према Западу, онда бисмо се врло брзо нашли у веома лошем сценарију. Он то не чини. На жалост, то што ја називам разборитот, на Западу сматрају слабошћу. И аргумент се практично своди на то да Путин само говори, што значи да ми можемо да наставимо са ескалацијом. О томе се већ јавно говори.

* Како ви оцењујете ту стратегију?

– То је веома ризична западна игра. Такође сматрам да Путин веома пажљиво промишља где ће и када кренути у заоштравање ситуације. Руси могу употребити оружје у оквиру своје нуклеарне доктрине само у случају ако заиста осете егзистенцијалну претњу. Другим речима, када се се уплаше да ће Русија претрпети крупан пораз. Тада могу да замислим да ће нуклеарна доктрина ступити на снагу. Зато са аспекта Запада не бих ризиковао.

– Све ће се променити ако у неком моменту Украјина, а она је већ била близу да то учини, окрене оружје које има потенцијал да уништи руске командне центре или да уништи важне објекте. То је веома опасно.

* Који је, по вашем мишљењу, крајњи циљ Запада?

– Потпуно је илузорна ратна победа Украјине, то је потпуни апсурд. Имам осећај да је пре реч о слабљењу Русије. Ослабити Русију, или окренути руски народ против Путина и на било који начин доћи до смене режима и обојене револуције.

– Америчка администрација ово стално понавља. На пример, амерички министар одбране којег и у нашим медијима називају министром одбране иако не знам шта он брани у САД, изјавио је `наш циљ је да ослабимо Русију и зато морамо да водимо дугорочни рат`. А демократски кандидат за председника САД такође говори да ће водити дуги рат и наставити политику Џоа Бајдена који је у Украјини био дубоко уплетен у корупцију.

* Али, руска привреда још увек функционише. Постала је аутархичнија и мање зависна од Запада и сигурно је у много бољем стању него на пример, немачка или европска…

– Да, тај циљ није остварен. Други циљ био је да се руски гас потисне са европског континента. Американци су то успели тако што су уништили гасовод Северни ток и зато што су политичари у Немачкој и Евопи велике кукавице и сувише мизерни да би рекли: «Слушајте другови, ово је крај. Ви не можете против нас да ратујете и да нас терате на рат ради ваших геополитичких циљева». Сједињене Државе су успеле да Немачку одсеку од јефтиних сировина и тако значајно ослабе немачку привреду.

– САД су увек имале намеру да посвађају Немце и Русе. И сад су успели у томе. Немци верују да Путин лично силује, убија и киднапује децу. И то доказује колико је све то непоштено. Довољно је погледати реакцију немачке јавности на рат у Гази и на рат у Украјини. Да ли можете да замислите да Кијев изгледа као Газа?

– То само доказује колико лаж диминира и да људи суде на основу довоструких и троструких стандарда. Увек слушамо `путински тенкови`, `путински авиони` и `путинске ракете`. `Путин узвраћа ударац`, Путин… Другим речима, фокус је на једном човеку уз дебилне пропагандистичке пароле. Међутим, Запад мора бити срећан што Медведев није председник.

* У наредних неколико недеља одржаће се избори у источним немачким државама. Немачки медији и политичка струкутра су се узбунили. Како ви оцењујете политичко расположење на изборима и каква ће бити политичка клима након избора?

– На основу предизборне подршке коју имају Сара Вагенкнехт и Алтернатива за Немачку, а који су забрањени у немачкој политици, они ипак могу добити већину места у парламентима. Због тога су друге партије веома нервозне као и целокупан медијски и политички комплекс.

– Када је Савез Саре Вагенкнехт објавио да ће користити дипломатски приступ и пропагирати мировне преговоре за Украјину, тад су постали још нервознији, а агенти утицја посвуда желе да дискредитују алијансу.

– Не могу да знам какав ће бити исход избора. Знам какве су прогнозе, али исход може бити другачији.