Прочитај ми чланак

ОРГАНИЗАЦИЈА која ће бацити Америку на колена

0

"Пошто су се Индија и Пакистан придружиле Шангајској организацији за сарадњу (ШОС) глобални утицај Вашингтона биц́е смањен" изјавио је за Спутњик политички аналитичар Ерик Драјзер.

g

Озбиљно уздрмана хегемонија САД-а

„Пошто су се Индија и Пакистан придружиле Шангајској организацији за сарадњу (ШОС) глобални утицај Вашингтона биц́е смањен“ изјавио је за Спутњик политички аналитичар Ерик Драјзер.

– ШОС је заиста схвац́ен на више начина као нека врста возила којим се Русија и Кина заједно приближавају – рекао је Драјзер.

– Та мултилатерална међународна организација пружа потенцијалну платформу и форум за решавање конфликата. Мислим да имамо потенцијално ново средство за склапање мира и доношење просперитетних одлука – напоменуо је он.

Укључивање Индије и Пакистана у ту организацију је заправо њено прво ширење од оснивања 2001. године. Заједно са другим економским савезима Русија и Кина и неколико бивших совјетских република траже начине да обезбеде услове за развој својих могуц́ности, независно од утицаја Запада.

– Мислим да постоје бројни разлози зашто постоји потенцијал за постојање трајног савеза – објашњава Драјзер.

– Ако узмете ове ствари заједно, оно што ц́ете видети јесте једна хармонична и кохерентна стратегија за стварање противтеже Западу. Другим речима, нешто што балансира са униполарном хегемонијом САД и НАТО-а – додаје он.

Индија и Пакистан смањују утицај САД-а у Азији

Упркос политичким сукобима између Индије и Пакистана, њихово ново партнерство могло би да спречи могуц́ност мешања Вашингтона у односе у Азији.

– Могу ли ове наизглед потпуно различите ствари, бити на неки начин сједињене у формалну везу? На крају крајева, то је оно што доноси добробит овим земљама, и, по мом мишљењу, то је оно чега се САД плаше више него било чега другог – каже Драјзер.

Иран би могао бити следец́а земља која ц́е се придружити ШОС-у, његов развој могао би имати још вец́и утицај на имиџ америчке хегемоније.

– Оно што омогуц́ава Ирану приступ великим инвестицијама нема везе са Западом. А то је опет оно што изазива страх код САД и Европе – напомиње он.

– Да ли ц́е Запад прихватити да се такмичи са кинеским нафтним компанијама и руским компанијама на иранском тржишту? То би био разарајуц́и геополитички ударац за Вашингтон и боље би било да су забринути због тога и да на то гледају веома пажљиво – закључује Дрјазер.