Прочитај ми чланак

ОРБАН повукао амбасадоре из земаља које су га критиковале!

0

Будимпешта је опозвала амбасадоре из пет нордијских земаља које оптужује за лажне информације о Мађарској након што су те земље изразиле забринутост по питању демократије услед већих овлашћења владе Виктора Орбана током пандемије коронавируса.

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто је у саопштењу напао владе Исланда, Шведске, Данске, Норвешке и Финске, оптужујући их за „ширење лажних информација“.

foto: flickr

Мађарски парламент је 30. марта усвојио контроверзан закон који омогућава премијеру Орбану да управља земљом декретима током ванредног стања, уведеног због пандемије коронавируса.

Након бројних критика међународне заједнице тог мађарског закона, генерална секретарка Савета Европе Марија Пејчиновић је истакла да ванредно стање „неодређеног трајања и без икакве контроле не пружа гаранције да ће бити поштовани основни принципи демократије и да ће ограничавање основних људских права бити пропорцијално претњи којој би требало да се супротстави“.

Шефови дипломатије пет нордијских земаља су потом 6. маја изразили своју забринутост, наводећи да „правна држава треба да превлада чак и у ванредној ситуацији“.

Министар Сијарто је на то узвратио питањем да ли „министри Данске, Финске, Исланда, Норвешке и Шведске знају боље од Мађара шта Мађари желе“.

„Нека гледају своја посла“, поручио је шеф мађарске дипломатије колегама из нордијских земаља.

Виктор Орбан је од повратка на власт 2010. редовно на мети критика међународних организација због ауторитарног управљања Мађарском.

Невладина организација Фридом хаус је прошле недеље скинула Мађарску са листе демократских земаља и сврстала је у „хибридне режиме“. Мађарска је чланица Савета Европе, организације која окупља 47 земаља.

Будимпешта је одбацила критике због увођења ванредног стања. Влада истиче да мађарски парламент може у сваком тренутку да суспендује ванредне мере, као и да ће ванредно стање бити укинуто по окончању пандемије.

Европски парламент треба у среду да разматра стање људских права у Мађарској.