Прочитај ми чланак

ОЛОШ ЕЛИТА СВУДА ИСТА Профитирао 46 милијарди долара у Јапану, платио НУЛА порез

0

Компанија која је остварила највећи годишњи профит у историји јапанске економије за то држави није уплатила ниједан једини јен пореза! Ова компаније је и главни промотер 5Г мреже на територији Јапана и шире.

Јапански гигант електронске и телекомуникационе индустрије „Софтбанк“ на чијем челу се налази један од три најбогатија тајкуна у земљи, оснивач и генерални директор Масајоши Сон, држави на име пореза последњих 11 година није уплатио ниједан јен пореза, али је зато добијао велику помоћ из буџета, извештава угледни економски часопис „Никеј“.
 
Само у фискалној корона 2020. години „Софтбанк“ је остварио највећи профит за једног привредног субјекта у историји јапанске економије, у износу од чак 46 милијарди америчких долара. А колико је тек профитирао за 11 година?
 
Пореске уплате власника компаније која је у Јапану и власник шампионског бејзбол тима, а у САД већински власник телефонског оператера „Спринт“, до сада су се криле од јавности.
 
Ипак, од атентата на првог човека „дубоке државе“ и бившег премијера Шинза Абу, коме су и деда нациста и отац били још истакнутије политичке личности, испливавају у јавност многе „прљавштине“ повезане са државом. 
 
Јапански медији јављају да су „Софтбанку“ последњих година званично проверавале пореске власти, а државни чиновници о трошку народа путовали и у иностранство како би обавили инспекцију пословања, али да ништа нису нашли. Што је немогуће јер порез не плаћају…
 
Званично је компанија радила у складу са законом, па у јапанском парламенту предажу реформу пореског система који би спречио парадокс у којем сваки појединац, радник предузећа, годишње плаћа ХИЉАДЕ ДОЛАРА пореза, док тајкуни и највећи привредни субјекти који зарађују десетине милијарди годишње пролазе без иједног јена државног намета.
 
Није тајна да „Софтбанк“ уз дозволу режима пореским властима традиционално пријављује само велике губитке због којих добија све могуће пореске олакшице, док истовремено само у једној корона години зарађује 46 милијарди долара, а профит се на основу дивиденде од акција исплаћује и преко удела у страним предузећима у САД.

Осрамоћени јапански Стив Џобс

Новинарско откриће о пореским (не)обавезама „Софтбанка“ баца другачије светло на ту компанију, која је у Јапану градила имиџ ИДЕАЛНЕ КАПИТАЛИСТИЧКЕ БАЈКЕ (попут Пинк Жељка Митровића, Карића, Мишковића…) – мегакорпорације која се купа у новцу и снажно утиче на јапанско друштво, а почела је СКРОМНО као мали бизнис једног јединог човека у његовом малом и сиромашном дому.

Иначе, „Софтбанк“ је 2001. постао друга највреднија компанија у Јапану и сада вреди више стотина милијарди долара, а основан је у граду Фукуока на острву Кјушу 1981. године као мали лични бизнис Масајоши Сона, који је тада био сиромашни студент из дубоке провинције и једва је састављао крај с крајем продајући половне компјутере склопљене од набављених делова. То је прича за јавност…
 
Компанија је нарочито постала позната у Јапану када је преузела домаћи огранак америчке интернет компаније „Јаху“ и откупила локални бејзбол тим у Фукуоки, који је својом економског снагом касније учинила вишеструким узастопним шампионом и доминантним клубом у том у Јапану деценијама најпопуларнијем спорту.
 
Пробивши се из компјутерског у телекомуникациони сектор, „Софтбанк“ је у Јапану стекао огромне приходе када је први увео у продају паметне телефоне америчке компаније „Епл“ и тако дубоко трансформисао ту индустрију у којој су до тада скоро сто посто тржишта држали домаћи произвођачи традиционалних телефона као што су „Сони“, „Панасоник“ и „Шарп“.
 
„Софтбанк“ је познат и по томе што је на скромној инвестицији од 20 милиона долара у кинеску интернет компанију „Али Баба“ седам година касније након куповине тих деоница њиховом продајом зарадио невероватних десет милијарди долара.
 
Тај конгломерат чије је седиште данас у Токију је у 2017. години оформио фонд за инвестиције у стартапове, тежак чак 100 милијарди долара, те поседује деонице мноштва компанија из области електронске трговине, производње чипова и телекомуникација, међу којима је и британска фабрика полупроводника АРМ. Његов оснивач и већински власник Масајоши Сон је фигура која се због своје храбрости и визионарског улагања у информационе технологије у Јапану пореди са Стивом Џобсом.
 
Међутим, у Јапану народ заиста верује да највеће компаније из културолошких и моралних разлога не користе никакве законске повољности нити субвенције, па ће чињенице које је о „Софтбанку“ домаћој и светској јавности открио економски дневник „Никеj“ сигурно потпуно шокирати јавно мњење и бацити сенку на углед компаније и њеног оснивача, јапанског бизнисмена корејског порекла, преноси РТС.
 
Такође, опво ће вероватно и убрзати измене пореског система, поготово што је развијеној јапанској држави, у којој јавни дуг у односу на бруто друштвени производ износи невероватних 263 посто!?!, у виталном интересу да повећа приходе од пореза, нарочито у контексту повећане потрошње и задуживања ради давања субвенција привреди и становништву због губитака које су претрпели услед епидемије новог корона вируса и поскупљења струје и енергената проузрокованог кризом у Украјини.
 
Иначе, Јапанци су једни од најзадужениих људи на планети, а то је мало познат податак у свету. Не само да плаћају држави огромне намете малтене и на ваздух који дишу, већ су и приватно сви задужени код банака „до гуше“ због политике презадуживања народа коју режим агресивно потенцира у друштву последњих деценија.