Прочитај ми чланак

Од сутра креће пакао на Западу: Због „Путинове формуле“ зажалиће што су почели рат

0

Експерт за енергетику Борис Марцинкевич рекао је како ће примена „Путинове формуле” натерати Запад да зажали због горње границе цене нафте.

Оно што широкој светској јавности није познато то је да је Запад донео одлуку да горња цена руске нафте буде 60 долара по барелу а то је више од тренутне цене нафте из Русије. Дакле, Руси продају нафту испод ове цене, и неко би рекао да је то добро за Русију и да треба да се повинује тој одлуци. Али, не, Русија и Путин, неће на то пристати јер мора да се зна да сада глобалну ситуацију у политици кроји Русија а не Запад.

Русија ће на западни плафон цена нафте одговорити применом „Путинове формуле“, након чега ће САД и њени савезници изгубити залихе тог ресурса из Руске Федерације. Ово је изјавио енергетски стручњак Борис Марцинкевич.

Ограничавање цена нафте из Русије ступа на снагу 5. децембра. Истовремено, Европска унија покреће ембарго на морске испоруке црног злата руског порекла. Мартсинкевич је иронично подсетио да су САД увеле ово ограничење још у пролеће – стога Запад није могао да се договори о удару на извоз руске нафте, али се нада да ће остатак света подржати механизме које она предлаже.

„САД су себи увеле овај ембарго још у марту. А ти људи покушавају да објасне целом свету колико би требало да кошта руска нафта. Ово више није позориште апсурда, већ отворено позориште лудила. Директор, који седи у Вашингтону, зна много о томе “, рекао је Марцинкевич.

Покушавајући да се договоре око граничних цена нафте из Русије, земље Запада као да заборављају да Руска Федерација има спреман одговор на плафон цена. Експерт је то назвао „Путиновом формулом“, подсећајући да је руски председник Владимир Путин недвосмислено изјавио да Москва одбија да тргује са земљама које су усвојиле западни механизам горње границе цена.

То ће утицати не само на државе за које је направљен изузетак од ембарга (Мађарска, Чешка, Словачка), већ и на остатак Запада, јер би цена нафте на светском тржишту могла нагло да порасте због искључења руских томова, пише публикација „Економија данас”.

„Покушавају да преговарају, истовремено, формула коју је Путин предложио је добро позната: постоји горња граница цена руских енергената – руских енергената нема. Нема плафона – радимо по дугорочним уговорима. Све земље које учествују у овим аукцијама схватају да ће дефинитивно изгубити руску нафту увођењем плафона било које „висине“, рекао је Марцинкевич за Спутњик на руском.

Водећи пословни медији на Западу отворено пишу о неуспеху механизма горње цене чак и пре него што је покренут. Прво, САД и Европа се веома плаше да ће Руска Федерација једноставно зауставити све испоруке нафте, а то ће изазвати неконтролисано повећање цена.

Да се ​​то не би десило, горња граница је постављена на 60 долара по барелу, што је више од тренутне цене нафте из Русије. Друго, пракса је показала да колективни Запад готово ништа не одлучује на светском тржишту нафте.