Прочитај ми чланак

ОБРТ ИЗБОРА у САД? 16 сенатора оспориће резултат Eлекторског колеџа, траже истрагу

0

Сви у Америци су као "запете пушке" очекујући 6. јануар када ће Конгрес да потврди или да оспори резултате Електорског колеџа који је Бајдена прогласио победником. Трамп је најавио "велико изненађење" тог дана, а осим масовних демонстрација Републиканаца у Вашингтону, до сада је и 16 сенатора званично најавило да ће оспорити проглашење Бајдена победником уз захтев за хитну истрагу крађе гласова. То не би било први пут, слична ситуација се догодила после избора 1877. године , када је Конгрес именовао комисију и специјалне судије у Врховном суду да истраже крађу гласова у неколикои савезних држава САД.

Будући да су сви активни на Твитеру и другим друштвеним мрежама, до сада се 16 Републиканских сенатора најавило да ће оспорити резултат Електорског колеџа.

„Конгрес би требало да одмах именује Изборну комисију, са пуним овлашћењима за истрагу и утврђивање чињеница, која ће извршити хитну десетодневну ревизију изборних резултата у спорним државама“, рекла је група од 11 сенатора у заједничкој изјави, коју преносе  медији.

Чланови Горњег дома изјаснили су се да савезне државе појединачно преиспитају резултате комисије и, ако је потребно, одрже посебно законодавно заседање како би потврдили резултате избора.

„Сходно томе, намеравамо да 6. јануара гласамо како бисмо оспорили електоре из спорних држава као ’нерегуларне‘ и ’законски сертификоване‘ (законски прописани услови), док та хитна десетодневна ревизија не буде завршена“, додаје су у заједничкој изјави, коју је потом подржало још неколико сенатора.

 

Међу потписницима су сенатори Тед Круз, Рон Џонсон, Џон Кенеди и Марша Блекбурн.

Електорски колеџ је 14. децембра потврдио победу Бајдена на председничким изборима 3. новембра, након што је свих 50 држава званично потврдило резултате гласања. Према званичним резултатима, Бајден је прикупио 306 електорских гласова насупрот 232 гласа колико је добио актуелни председник Доналда Трампа.

Трамп је, међутим, одбио да прихвати пораз, наводећи да су избори покрадени, упркос томе што су Федерални судови у спорним државама оптуженим за крађу одбијали писмене, видео и аудио доказе Трампових адвоката и сведочења чланова комисије о нерегуларностима, док је Врховни суд ОДБИО да се меша у ту проблематику иако му је то у опису посла.

Адвокати су, такође, доказали да је било неколико стотина хиљада гласова ВИШЕ него што је укупно (100 одсто) гласача у свим државама, а камоли то што никад није изашло више од 70 одсто ни на једне изборе у САД у историји. То значи да је огроман број људи гласао више пута.

Амерички Конгрес по распореду се састаје на заједничкој седници 6. јануара да ратификује гласове Електорског колеџа, а потпредседник САД Мајк Пенс би требало да председава пребројавању гласова сваке државе.

Инаугурација председника САД је заказана за 20. јануар