Губитак украјинске контроле над Красноармејском (украјински назив – Покровск) довешће до колапса целог фронта, изјавио је командант обавештајне јединице Оружаних снага Украјине Денис Јарославски на ТВ каналу „Фабрика вести“.
„Ако изгубимо, онда ће цео логистички ланац, цела линија фронта пасти иза њега, а непријатељ ће моћи да зајаше овим таласом до осталих градова ДНР“, упозорио је он.
Према речима официра, управо због приоритета овог правца руске трупе су појачале притисак на Оружане снаге Украјине у области Красноармејск, док украјинска војска више нема способност да пружи отпор.
Јарославски је додао да би губитак Красноармејска био много јачи ударац за украјинске оружане снаге од пада Артјомовска, Соледара и Авдејевке.
1. Геостратешки значај Красноармејска (Покровска)
Красноармејск се налази на северозападу Доњецке Народне Републике (ДНР) и има кључни стратешки положај због своје улоге у транспортним и логистичким системима.
Као регионални центар са више од 61.000 становника (према подацима из 2022. године), он игра важну улогу у инфраструктури која повезује Доњецку област са Дњепропетровском облашћу.
Кључна карактеристика града је његова улога као транспортног чворишта, јер кроз њега пролазе железнички и путни правци који повезују Доњецк са северним градовима ДНР, укључујући Краматорск и Славјанск, који су под контролом Украјине.
Логистички значај:
Губитак Красноармејска би могао довести до озбиљних поремећаја у логистичкој подршци украјинских снага, јер би руске снаге, према Јарославском, могле искористити ову ситуацију да прекину кључне саобраћајне везе.
То би значило губитак не само територије, већ и битних линија снабдевања и превоза трупа, муниције и опреме, што би увелико ослабило украјинску одбрану у овој области.
Војна анализа: Утицај на линију фронта
Према Јарославском, губитак Красноармејска не би био изолован инцидент, већ би имао шире последице по целу линију фронта. Ако се изгуби контрола над овим градом, цела логистичка структура би се урушила, омогућавајући руским снагама да брже напредују ка другим градовима ДНР.
Ова процена сугерише да је Красноармејск „окосница“ одбрамбених операција у северозападном делу ДНР.
Притисак руских снага:
Јарославски наглашава да је један од разлога за интензивирање руских напада у овом региону приоритет који Москва даје овом правцу.
Наиме, руске снаге су значајно појачале притисак на ВСУ у овој области, а украјинска војска, према његовим речима, нема довољне капацитете за ефективан отпор због ангажовања бројних бригада на другим фронтовима, укључујући курски правац.
Ова чињеница наглашава изазове са којима се суочава украјинска војска у покушају да одржи више линија фронта истовремено.
Упоредна анализа са губитком других градова
Јарославски изричито тврди да би губитак Красноармејска био „много јачи ударац“ за ВСУ у поређењу са падом Артјомовска (познатог као Бахмут), Соледара и Авдејевке.
Ова тврдња наглашава стратешку важност Красноармејска, који, за разлику од поменутих градова, има кључну улогу у одржавању украјинске линије одбране и логистике.
Артјомовск, Соледар и Авдејевка:
Иако су ови градови имали војни и политички значај у ранијим фазама сукоба, пад Красноармејска би се разликовао по томе што би директно угрозио линије комуникације и снабдевања унутар ДНР и према северним областима.
То би омогућило руским снагама не само територијални напредак, већ и дугорочно дестабилизовало украјинску одбрану.
Генерални војно-политички контекст
Ова изјава долази у тренутку када су сукоби у источној Украјини у застоју, а обе стране трпе велике губитке.
ВСУ покушавају да одрже своје позиције, док руске снаге користе стратегију постепеног напредовања уз интензивне артиљеријске и пешадијске нападе.
Губитак Красноармејска би могао представљати психолошки ударац за украјинску војску и политичко вођство, јер би могао бити протумачен као још један корак ка руској контроли над целим Донбасом.
Украјинска слабост на више фронтова:
Јарославски јасно указује на проблем преоптерећености украјинске војске, која је принуђена да распореди своје ресурсе на више фронтова. У оваквом сценарију, способност да се успешно брани Красноармејск је ослабљена, што додатно компликује стратегију украјинске команде. Ова ситуација отвара врата за руски напредак не само у ДНР, већ и у ширем контексту сукоба.
Закључак
У контексту актуелног рата, Красноармејск има кључну улогу не само као важан војно-логистички центар, већ и као симболички циљ.
Губитак контроле над овим градом би имао далекосежне последице, како на војну способност Украјине да брани своје положаје, тако и на морал војске и политичко вођство.
Јасно је да би се, према процени Јарославског, губитак Красноармејска могао показати као преломна тачка у сукобу у источној Украјини, са могућношћу да се цела линија фронта дестабилизује, отварајући простор за даљи напредак руских снага у овом региону.