Обама или Ромни најчешће је питање гласача у САД-у, као и светских медија, но мање је познато да њих двојица нису једини кандидати, а Демократи и Републиканци нису једине америчке странке.
Ко су онда остали кандидати и зашто немају подједнаке шансе и медијски приступ за освајање председничког мандата?
Дан после последње ТВ дебате истакнутог двојца, Барак Обама-Мит Ромни, четворка ‘непознатих’ председничких кандидата одржала је своје сучељавање у Чикагу с модератором Леријем Кингом где су расправљали о темама климе, легализације дрога и имиграната.
Џонсон за потпуне грађанске слободе
Трећа странка по важности и најбрже растућа опција. Боре се за велике слободе појединаца, легализацију канабиса, неутралност у спољној политици, секуларизацију и отворене границе.
Први од одбачене четворке је кандидат Либертаријанаца Џери Џонсон, бивши гувернер Новог Мексика (период од 1995. до 2003.). Када је најавио смањивање трошкова федералне владе за 43%, повлачење из Авганистана и ниже порезе искључен је из републиканске кампање, па је аутоматски прешао у либертаријанске странку.
У кампањи критикује Обаму и Ромниа упоређујући их са спортистима који на одећи носе ознаке спонзора. Иако је и сам реномирани бизнисмен, избегава улазак корпоративног миљеа у високу политику, чиме индиректно прозива свог бившег страначког колегу.
Стеин промовише ‘Нови еколошки договор’
Затим је ту Џил Стеин из Зелене странке, бивши опонент Ромниа у битци за место гувернера Масачусетса 2002. Иако је изгубила ту изборну трку остала је упамчена по својој каризми.
ГПУс је америчка политичка странка на националном нивоу основана 1991. као удружење волонтера зелених странки широм савезних држава.
Њена основна борба усмерена је на проблематику животне средине и бесплатно високо школовање за све Американце.
Иначе је по струци лекар с харвардском дипломом, а међу особама које је подржавају у кандидатури су и популарни аутор Ноам Чомски и Крис Хеџес, добитник Пулицерове награде за новинарство.
Главни пројекат би јој био ‘Нови еколошки договор‘, енергетска стратегија САД-а базирана на обновљивој енергији, спречавању климатских промена и здравој храни без употребе ГМо у људској исхрани.
Гуд једини прави десничар
Вирџил Гуд је трећи ‘скривени’ кандидат из Уставне странке. Долази из Вирџиније где је раније вршио дужност конгресмена, а његова политика је усмерена на одлучнију десницу.
Конзервативна политичка странка САД-а основана је као Странка порезника 1991., а преименована је 1999. у данашњи назив.
Најгласнији је око замрзавања зелених карти за усељенике док незапосленост не падне испод 5%, под слоганом ‘радна места за Американце’. У свом политичком деловању је познат као особа која отворено говори против хомосексуализма, абортуса, исламске опасности и корупције
Андерсон за легализацију марихуане
Четврти, односно шести председнички кандидат је Роки Андерсон. У два мандата је био градоначелник Солт Лејк Ситија у савезној држави Јута, а најпознатији је као један од најбољих адвоката у САД-у.
Политичка странка основана 2011. у новембру, и то понајвише због укључења у трку за председника. Основао ју је њен данашњи председнички кандидат.
Жестоко се бори за легализацију канабиса, а климатске промене описује као ‘већу претњу за САД од терориста’. Претходно је такође био члан демократске странке коју је напустио због ‘непринципијелности и исте идеје која иза ње стоји, као и иза Републиканаца’.
Занимљива је чињеница да све анкете говоре како нити један од кандидата неће добити више од 1% гласова, иако су јако заступљени на блоговима и форумима, а Либертаријанци су све истакнутија странка. То је наводно разлог због којег нису заступљени у маинстреам медијима и дебатама.
(Дневно)