Прочитај ми чланак

Нове студије: Вакцине нису толико ефикасне против јужноафричког соја

0

Подаци клиничких испитивања две вакцине против ковида-19 показују да јужноафричка варијанта коронавируса смањује њихову делотворност у заштити од болести, истичући потребу што бржег вакцинисања великог броја људи, упозоравају научници.

Вакцина компаније Новавакс Инц и Џонсон & Џонсон поздрављена су као важно оружје будућности у смањивању броја умрлих и хоспитализираних у пандемији која је заразила више од 101 милион људи у свету и однела животе два милиона људи.

Али су вакцине показале значајно мању ефикасност у спречавању ковида-19 код испитаника у Јужноафричкој Републици где се та заразнија опција вируса проширила у поређењу са земљама у којима је та мутација још ретка, према прелиминарним подацима које су објавиле фармацеутске компаније.

„Очигледно, мутације утичу на пад ефикасности вакцине“, рекао је управник америчког Националног института за алергије и заразне болести др Ентони Фаучи. „Види се да ће пред нама бити изазови“.

Новавакс је у четвртак саопштио да су подаци прикупљени на половини истраживања показали да је вакцина у 50 одсто случајева ефикасна у спречавању ковида-19 међу људима у Јужној Африци.

Поређења ради, према подацима завршне фазе истраживања у Великој Британији вакцина је била до 89,3 одсто ефикасна у спречавању ковида-19.

Џонсон & Џонсон објавио је да је једна доза вакцине била просечно 66 одсто делотворна у истраживањима спроведеним на три континента. Али су разлике међу регијама биле велике.

У САД у којима су тек ове недеље потврђени први случајеви јужноафричке мутације коронавируса ефикасност је достигла 72 одсто за разлику од Јужне Африке где је делотворност била свега 57 одсто. У Јужној Африци нова варијанта позната као Б 1.351 чини 95 одсто случајева ковида, према том клиничком испитивању.

Друга високо заразна варијанта, први пут откривена у Великој Британији, и сада потврђена у више од половине америчких савезних држава била је мање успешна у „бегу“ од вакцине у односу на јужноафричку мутацију.

Нова открића постављају питање о ефикасности вакцине Фајзер- Бионтек и Модерна против нових варијанти. Те две вакцине имале су ефикасност око 95 одсто у испитивањима спроведеним у САД пре појаве нових варијанти вируса у другим земљама.

„Ово је сада друкчија пандемија“, каже др Ден Баруш, научник медицинског факултета универзитета Харвард који је ичествовао у развоју вакцине Џонсон & Џонсон.

Баруш каже да је сада у циркулацији мноштво нових варијанти у Бразилу, Јужној Африци,па чак и САД које су знатно отпорније на антитела која се развијају под утицајем вакцина.

Извршни директор Фајзера Алберт Бурла рекао је да постоји „велика могућност“ да ће због појаве нових варијанти вакцина временом постати неефикасна.

„То још није случај, али мислим да постоји велика вероватноћа да ће се то једног дана догодити“, рекао је Бурла на Светском економском форуму. Та фармацеутска компанија у овом тренутку разматра да ли треба модификовати вакцину да би штитило од јужноафричке мутације.

Стручњаци истичу да све четири вакцине још увек имају велику вредност у борби против развоја тешког ковида-19.

„Циљ је да се заустави умирање, кризе у које западају болнице и све те вакцине, чак и против јужноафричке варијенте, чини се да то успевају у значајној мери“, каже др Амеш Адаља, стручњак за заразне болести са универзитета Џонс Хопкинс.

На пример Џонсон & Џонсон вакцина била је у 89 одсто случајева успешна у спречавању тешког облика болести у Јужној Африци.

Главни научник компаније Џонсон & Џонсон, др Пол Стофелс каже да верује да Т-ћелије имуног система играју заштитну улогу и можда помажу у спречавању тешког облика болести.

Фаучи каже да пад ефикасности вакцине појачава потребу да се нове варијанте помно прате и да се убрза вакцинисање пре појаве нових опаснијих мутација.

„Најбољи начин спречавања даљњег развоја вируса је спречити његово размножавање“, каже Фаучи „а то се постиже вакцинисањем људи што је могуће брже.“