Прочитај ми чланак

НОВА СТУДИЈА: Спајк протеин из вакцине може да опстане у телу месецима…

0

Спајк протеин из вакцине против Ковид-а може да опстане у ткивима и имуним ћелијама особе месецима након вакцинације и повезан је са текућим запаљењем имуног система и исцрпљујућим симптомима, показало је ново истраживање америчких истраживача.

Студија, која је тренутно пре-принт (још није рецензирана), анализирала је узорке крви од 50 вакцинисаних људи који су патили од упорних симптома сличних онима који су виђени код Лонг Ковид-а(дугог ковида), као што су умор, несвестица и главобоља недељама или месецима након вакцинације (просечно 105 дана у време студије, у распону од 38 до 245 дана). Ови узорци су упоређени са узорцима крви од 35 вакцинисаних особа које нису имале такве симптоме. Нико од учесника није имао Ковид, што је потврђено тестовима на антитела и на Т-ћелије.

Истраживачи су открили значајно повишене нивое спајк протеина у имуним ћелијама у крви оних који пате од симптома сличних Лонг Ковид-у након вакцинације у поређењу са онима без симптома након вакцинације. Ово се може видети на дијаграму испод: виши нивои у колонама пацијената са десне стране у поређењу са контролним колонама на левој страни означавају више нивое протеина шиљака (С1) у два различита типа имуних ћелија.

Поред повишених нивоа спајк протеина, истраживачи су пронашли показатеље упале имуног система код оних са симптомима након вакцинације. На основу овога они сугеришу механизам у коме постојани шиљасти протеин у имуним ћелијама покреће инфламаторни одговор имуног система који изазива симптоме. Аутори улазе у неке детаље о одређеним биолошким путевима који би могли бити укључени.

Симптоми до којих је дошло након вакцинације били су веома слични симптомима дугог Цовид-а након инфекције, напомињу аутори, осим што нису укључивали кратак дах и губитак мириса и укуса. У претходној студији, објављеној у Фронтиерс ин Иммунологy, исти аутори су извршили еквивалентну анализу на појединцима који имају симптоме дугог Ковида након инфекције и пронашли су слично повишене нивое шиљастог протеина у имуним ћелијама и сличну упалу имуног система. Напомињући да текућа репликација вируса „можда није потребна за продужене симптоме“, они закључују да ово подржава њихову хипотезу о заједничком узроку симптома у оба случаја, наиме о постојању шиљастог протеина у имуним ћелијама које изазивају упалу.

Они додају да се чини да је постојаност шиљастог протеина након вакцинације „главни допринос“ симптомима сличним дугом Ковиду после вакцинације, и даље, да с обзиром да шиљасти протеин „сам испоручен вакцинацијом може да изазове сличне патолошке карактеристике“, може бити такође „главни доприносилац“ симптома дугог Ковида након инфекције. Другим речима, дуги Ковид након инфекције може бити изазван или продужен шиљастим протеином из вакцине, а не инфекцијом.

У претходној студији аутора они су ћутали о томе да ли су узорци дошли од вакцинисаних или невакцинисаних појединаца, што значи да остаје отворено да су они заправо сакупљали спајк протеин из вакцина, а не од инфекције. У тој студији аутори су приметили да је идентификовани шиљасти протеин типично био у облику фрагмената, а не целих честица вируса, што је у складу са могућношћу да су они заправо дошли из вакцине.

Откриће да спајк протеин може да опстане у телу месецима након вакцинације, очигледно изазивајући сталну упалу имуног система и имунодефицијенцију, веома је значајно – и супротно ономе што су произвођачи вакцине тврдили да је случај. То сугерише да је могућ механизам за озбиљне нежељене ефекте који утичу на кардиоваскуларни систем, као што су запаљење срца и крвни угрушци, неколико месеци након вакцинације. У светлу високе стопе смртних случајева од кардиоваскуларних узрока у последњих 12 месеци, могућност да вакцине могу бити један од узрока треба да се испита без одлагања.