Прочитај ми чланак

Нова С признаје: Путин има јачи нуклеарни арсенал од Бајдена и црвено дугме

0

Руски председник Владимир Путин је током обраћања поводом годишњице рата у Украјини саопштио одлуку која је шокирала цео свет - рекао је да Москва обуставља своје учешће у новом СТАРТ споразуму са Сједињеним Америчким Државама који ограничава стратешке нуклеарне арсенале ове две државе. Овакво поступање могло би да промени све, и доведе до тога да свет какав познајемо више не буде исти. Јасно је да би исход могао да буде катастрофалан - поготово ако у обзир узмемо обим нуклеарног арсенала који поседују обе земље.

Путин је одлуку образложио тиме да је на њу присиљен и додао да Министарство одбране и Росатом треба да буду спремни да тестирају нуклеарно оружје, ако то претходно ураде САД.

Суспендовање СТАРТ споразума заправо значи да количина нуклеарног наоружања Русије и Америке више није ограничена, али и то да ове две силе не могу да контролишу једна другој арсенале и војне базе.

Иначе, нови СТАРТ заменио је Уговор из Москве (СОРТ), који је истекао у децембру 2012. Он следи споразум СТАРТ И, који је истекао у децембру 2009; предложени споразум СТАРТ ИИ, који никада није ступио на снагу; и споразум СТАРТ ИИИ, за који преговори никада нису закључени.

Уговором се позива на преполовљене броја стратешких нуклеарних ракетних бацача, као и број распоређених стратешких нуклеарних бојевих глава на 1.550, што је скоро две трећине мање у односу на првобитни споразум СТАРТ.

Уговор такође ограничава број распоређених и нераспоређених лансера интерконтиненталних балистичких ракета (ИЦБМ), лансера балистичких ракета лансираних са подморница (СЛБМ) и тешких бомбардера опремљених за нуклеарно наоружање на 800. Број распоређених ИЦБМ, СЛБМ и тешких бомбардера опремљених за нуклеарно наоружање ограничено је на 700. Уговор омогућава сателитски и даљински надзор, као и 18 инспекција на лицу места годишње ради провере ограничења.

Ове обавезе морају бити испуњене у року од седам година од дана ступања уговора на снагу. Предвиђено је да уговор траје 10 година, уз могућност да се продужи на највише пет година по договору обе стране. Уговор је ступио на снагу 5. фебруара 2011. године, када су Сједињене Државе и Русија размениле инструменте ратификације, након што су га одобрили Сенат САД и Федерална скупштина Русије. Затим је 2021. године продужен на још пет година.

Међутим, суспензија би могла да доведе до тога да сва наведена ограничења престану да важе.

Шта то значи?

Дакле, поништавањем споразума, обе земље могу неконтролисано да гомилају тешко наоружање попут балистичких пројектила, неких бомбардера и на крају нуклеарног оружја.

Такав распоред могао би да доведе до тога да и најмањи инцидент резултира директним суочавањем две нуклеарне силе.

Размере би биле катастрофалне, јер су парадоксално САД заправо највећа нуклеарна сила у Европи, будући да су амерички нуклеарни пројектили распоређени у Пољској, Турској, Немачкој и Француској.

Треба имати у виду да нуклеарне бојеве главе најмањег интензитета од до два килотона могу да униште територију сразмерну велике градске општине. Бомба бачена на Хирошиму имала је 13 килотона.

САД на залихама тренутно имају око 3.750 активних и неактивних нуклеарних бојевих глава, плус приближно 2.000 бојевих глава које су пензионисане и чекају на демонтирање. Већина њих има доста већи интензитет од два килотона. Од ускладиштених бојевих глава, САД су у својој декларацији о новом СТАРТУ навеле да је 1.365 распоређено на 656 балтичких пројектила и стратешких бомбардера.

Од 2021. године, америчке нуклеарне снаге на копну се састоје од 400 балтичких пројектила Минутеман ИИИ распоређених међу 450 оперативних лансера. Оне у морима се састоје од 14 подморница Тридент класе Охајо са нуклеарном способношћу, девет у Пацифику и пет у Атлантику. Нуклеарне капацитете у ваздуху обезбеђују 60 тешких бомбардера са нуклеарном способношћу, као и 20 бомбардера Б-2 и 40 Б-52.

Ваздухопловство је модернизовало своје ракете Минутеман ИИИ и оне сада могу да функционишу до 2030. године. Такође се производе нове подморнице класе Колумбија које ће заменити флоту Охаја почевши од 2031. године.

Када би се то суочило са нуклеарним арсеналом који поседује Русија, настала би озбиљна катаклизма.

Шта поседује Русија?

Русија је своје нуклеарно оружје наследила од Совјетског савеза, који је својевремено важио за супер силу. Стога има највећу залиху нуклеарних бојевих глава на свету.

Процењује се да их је за око две хиљаде више него што их имају САД – око 5.977 активних.

Око 1.500 од тих бојевих глава је повучено, 2.889 је у резерви, а око 1.588 су распоређене стратешке бојеве главе.

Око 812 их је распоређено на балистичким пројектилима с копна, око 576 на балистичким пројектилима који се лансирају с подморница, а око 200 у базама тешких бомбардера. Такође, Москва има око 400 интерконтиненталних балистичких пројектила с нуклеарним оружјем које могу да носе до 1.185 бојевих глава.

Русија управља с десет нуклеарних подморница које могу носити највише 800 бојевих глава.

И све ово могао би да активира Путин једним потезом – стискањем дугмета које се налази у чувеној актовки коју верно носи са собом где год ишао.