Прочитај ми чланак

НОВА АГЕНДА Народ стављају у карантин, а нема везе са короном

0

Први град у свету који ће ускоро закључати целокупно становништво је Њу Делхи, а разлог карантина није корона вирус већ нова агенда глобалиста - климатске промене које су довеле до загађења ваздуха.

Сада је потпуно јасно да „аусвајси“, карантини, забране, кршење слободе и права народа немају искључиво везе са корона вирусом, већ ће се и након њега наставити можда и у већем обиму.

Квалитет ваздуха је у индијској престоници већ деценијама лош, али сада је одједном Врховни суд Индије позвао на затварање свих грађана Њу Делхија због загађења.

У суботу је ниво ПМ 2,5 честица – најмањих и најштетнијих, које могу ући у крвоток – премашио 300 на индексу квалитета ваздуха (у многим градовима у Србији је много већи?!), што је 10 пута више од максималног дневног ограничења које препоручује Светска здравствена организација (СЗО).

Судије су у понедељак наредиле градској власти да обуставе сва путовања грађана која нису неопходна и затворе канцеларије. Милиони људи ће бити приморани да раде од куће када званично прогласе карантин, а још се не зна колико би он могао да траје будући да је загађење екстремно већ деценијама .

Њу Делхи рангиран је као један од најзагађенијих главних градова на свету (уз Београд), са опасном мешавином издувних гасова из фабрика и возила, као и дима од пољопривредних пожара, који се таложи на небу изнад 20 милиона становника.

Арвинд Кејривал, главни министар града, рекао је да ће његова влада размотрити предлог Врховног суда након консултација.

Блокада читавог града због загађења се никада раније није догодила. То ће бити екстремни корак“, истакао је Кејривал, док грађани годинама удишу ваздух штетан по здравље.

Кејривал је рекао да ће грађевинске активности бити заустављене на четири дана, како би се уклонила прашина са огромних отворених локација. Иако је за њега то „екстремни корак“, чини се да ће Кејривал морати да припреми буџет града за карантин, јер је Централни одбор за контролу загађења саветовао власти да се припреме за спровођење мера, које су означене као „хитне“.

Катастрофална ситуација изазвана загађењем ваздуха трајаће најмање до 18. новембра, упозорили су метеоролози. Ветрови су слаби, а услови током ноћи релативно мирни.

Лекари упозорили на последице

Велики број болница стационирани у Њу Делхију пријавило је нагли пораст броја пацијената који се жале на отежано дисање (до нове агенде глобалиста се томе није уопште придавала пажња). Разлог може бити само један, а то је ваздух довољно загађен да може да убије оне са већ нарушеним физичким здрављем. На удару су највише пулмолошки пацијенти.

„Дневно примамо 12 до 14 пацијената који су означени као хитни случајеви. Они долазе углавном ноћу, када симптоми изазивају поремећај сна и панику“, рекао је локалним медијима доктор из болнице Аполо.

Колико је у Србији? Загађење у Индији однело милионе живота

Иако грађани Њу Делхија већ годинама удишу штетан ваздух, а власти обећавају да ће проблем бити саниран, ситуација је ескалирала тек у протеклих пар недеља од кад су глобалисти најавили нову агенду звану „климатске промене“. Врхови суд забранио је спаљивање пољопривредног отпада градовима који окружују престоницу, што представља велики допринос нивоу загађења града сваке зиме. Упркос томе, хиљаде фармера и даље спаљују своје стрниште и тако несвесно утичу на погоршање квалитета ваздуха који и сами удишу. Број пожара на фармама ове сезоне био је највећи у протекле четири године, показују владини подаци.

Раније ове године, власти Њу Делхија отвориле су први „смог торањ“, који садржи 40 џиновских вентилатора који пумпају 1.000 кубних метара ваздуха у секунди кроз филтере. Инсталација од 1,7 милиона евра преполови број штетних честица у ваздуху, али само у радијусу од једног квадратног километра, кажу инжењери.

Извештај швајцарске организације IQAir за 2020. годину показао је да се 22 од 30 најзагађенијих градова на свету налазе у Индији, а Њу Делхи је рангиран као најзагађенији главни град на свету.

Исте године, медицински журнал „Лансет“ наводи да се 1,67 милиона смртних случајева у Индији 2019. године приписује загађењу ваздуха, укључујући скоро 17.500 у престоници.

Школе затворене на недељу дана

Мера коју су власти одлучиле да уведу, како би се карантин пролонгирао, је затварање школа на недељу дана.

„Од понедељка ће школе бити затворене, да деца не би морала да удишу загађен ваздух“, саопштиле су градске индијске престонице.

Упркос томе, многи становници сматрају да индијска влада не чини довољно да се ухвати у коштац са загађењем.