Прочитај ми чланак

Ни ракете „сторм шедоу“ не могу да помогну Украјинцима

0

Испоруке британских крстарећих ракета дугог домета „сторм шедоу“ Кијеву указују на намеру Запада да ескалира сукоб у Украјини. Овај тип пројектила је модернији и опаснији од оних које су раније користиле Оружане снаге Украјине, али не могу суштински утицати на однос снага на фронту.

Како објашњавају војни стручњаци пројектили те класе представљају стварну војну претњу само у случају масовног напада тј. ако се лансира на стотине ракета. Међутим, мале су шансе да је Британија испоручила значајну количину ових ракета Кијеву. Претпоставка је да се ради о максимално неколико десетина пројектила.

Foto: Youtube

Константин Сивков, заменик председника Руске академије ракетних и артиљеријских наука, ове ракете карактерише као „веома опасно оружје“. Експерт напомиње да ракете „сторм шедоу” („олујна сенка“) рађене за Велику Британију имају домет од 560 километара, док је извозна верзија домета до 250 километара.

Те ракете су ефикасније од „Химарса“, које су Кијеву испоручиле САД, а које имају домет од свега 80 километара.

Сивков објашњава да опасност од употребе ракета „сторм шедоу“ лежи у чињеници да пројектили могу да заобиђу противваздушну одбрану. То јест, то је ракета која након лансирања пада на мању висину како би се избегао радар противника.

„Уз добру организацију противваздушне одбране задатак њиховог уништавања се прилично успешно решава, као што је то био случај у Сирији, када су Американци извршили масовни напад ракетама типа ‘томахавк’. Више од 70 одсто тих ракета уништено је у ваздуху, тако да оне ракетекоје су погодиле циљеве нису биле од војног значаја. Самим тим, приче да ‘сторм шедоу’ може да преокрене ток борених дејстава нису основане“, истиче Сивков.

Сивков напомиње да се, у извесној мери, ракета „сторм шедоу“ може упоредити са низом совјетских тј. руских ракета, на пример, са ракетом „калибар“, али је „знатно лошија“. Обе ракете имају сличну снагу бојеве главе и подзвучну брзину лета.

„Домет британских ракета је 10 пута мањи него, например, домет руског ‘калибра’ или америчког ‘томахавка’. ‘Калибар’ је домета 2.600 километара, а ‘томахавк’ – 2.300“, додао је експерт.

Британски „сторм шедоу“ није у руској лиги

Британске крстареће ракете испоручене су у тренутку док Украјина припрема контраофанзиву против Русије. Британски министар одбране Бен Волас потврдио је испоруку Кијеву, наводећи да донација ових ракетних система даје Украјини најбољу шансу да се одбрани од „руске бруталности“.

Волас је, међутим, рекао да британске ракете „нису у истој лиги“ као руски ракетни системи, при чему поједини руски системи имају знатно већи домет.

Британске власти су наводно добиле уверавања из Кијева да ће ракете бити коришћене само против циљева „на територији Украјине“, али московски војни експерти не верују у таква обећања, упозоравајући да мете могу бити и руски градови.

На порталима и друштвеним мрежама већ се спекулише да ће главна мета крстарећих ракета „сторм шедоу“ бити Крим и други руски градови у пограничној зони. Мете могу бити војни објекти, логистички путеви и објекти логистичке инфраструкуре.

Руски експерти кажу да не треба гајити илузије – Запад је спреман да испоручи Украјини све осим нуклеарног оружја, а Кијев се неће држати својих обећања и извршиће напад овим пројектилима на руску територију.

Сивков наглашава да руска војска „јача свој штит“ и додатно ће ојачати одбрану од тих ракета.

„Да би те ракете утицале на однос снага морали би да испоруче неколико стотина пројектила, а ако је испоручено пар десетина онда то неће имати утицај на ток борбених дејстава“, оценио је експерт.
Ракете „сторм шедоу“ заједнички су развиле Велика Британија и Француска. Пројектили које је добио Кијев су, како се претпоставља, ваздушног су базирања. Међутим, ове крстареће ракете носе НАТО авиони, којима украјинска Ратна авијација не располаже, што значи да су украјински „мигови“ и „сухоји“ већ модификовани или их тек чека „дубока модернизација“, што је, оцењује Сивков, озбиљан посао. Осим тога, неопходна је и уградња опреме која ће обезбедити коришћење тих пројектила, као и модернизација система управљања наоружањем.

Руски медији не искључују ни могућност да су специјално за „украјински ‘сторм шедоу’“ направљени копнени лансери.

Британске ракете су већ обарали руски „букови“

Војни стручњаци подсећају да су ракете „сторм шедоу“ коришћене, између осталог, у Сирији и да су тада оборене руским ракетним системима „бук“.Сивков додаје да руска армија има и друге адуте, укључујући системе „панцир“ и „торнадо“.

„Осим тога, могу се користити средства за електронско сузбијање, а појачава и целокупна радарска контрола ваздушног простора. И наравно, користиће се ударно оружје да би се уништиле ове ракете, лансери, авиони-носачи ових пројектила…“, додао је експерт.

После САД, Британија је Украјини послала највише војне опреме у вредности од 2,9 милијарди фунти.
Москва је раније послала ноту земљама НАТО- а због испоруке наоружања Украјини и јасно је ставила до знања да ће сваки терет који садржи оружје за Украјину постати легитимна мета за Русију.

Ако Украјина употреби ове пројектиле, депутат руске Државне думе за Крим Михаил Шеремет сматра да ће руске снаге морати да покрену масован ракетни напад на западне границе Украјине, могуће чак и уз употребу тактичког наоружања, како би се пресекли канали за снабдевање оружјем.

Кремљ је саопштио да се Москва према британским испорукама крстарећих ракета дугог домета „сторм шедоу“ Кијеву односи крајње негативно, истичући да то захтева „адекватан војни одговор“.