Прочитај ми чланак

НЕМАЧКО-РУСКИ СТРАТЕШКИ САВЕЗ: Американци прете санкцијама европској унији

0

Добри односи с Русијом за нас су од стратешког интереса, поручила је Ангела Меркел у Сочију. Њен домаћин Владимир Путин обећава да ће руски гас и после изградње Северног тока 2 наставити да се допрема и кроз Украјину.

„Актуелне кризе у свету, па и оне око којих се не слажемо, могу се решавати само ако постоји интензивна међусобна сарадња“, изјавила је немачка канцеларка након сусрета са руским председником у Сочију. Ангела Меркел је на конференцији за новинаре нагласила да она и Владимир Путин имају „редовну и отворену размену мишљења“.

Говорећи о кризи у Украјини, канцеларка је упозорила на важност имплементације Минског споразума и подсетила да постоје озбиљна кршења одредаба тог договора о примирју на истоку Украјине.

Када је реч о планираној изградњи гасовода Северни ток 2, Ангела Меркел се заложила да руски гас и даље буде допреман у Европу и преко гасовода који пролази кроз Украјину.

С тиме се сложио и председник Владимир Путин нагласивши да је Северни ток 2 – „чисто економски пројекат“.

Немачка канцеларка изразила је и забринутост због ситуације на Блиском истоку, пре свега у Сирији, која се, каже, компликује након иступања САД из споразума са Ираном .

Ангела Меркел је трећи високи немачки званичник који у последњих неколико дана посећује Русију. Пре ње су у Москви боравили министар спољних послова Хајко Мас и министар привреде Петер Алтмајер.

Немци могу да очекују санкције од САД

Немачка би требало да се припреми за америчке санкције око пројекта гасовода Северни ток два с Русијом, што указује на екслацију сукоба САД са Европом, рекао је један званичник владе немачке канцеларке Ангеле Меркел.

Петер Бејер, координатор немачке владе за трансатлантске послове, рекао је у интервјуу за агенцију Блумберг да му је званичник у админситрацији америчког председника Доналда Трампа рекао на састанку у Вашингтону прошле недеље да је вероватно да ће САД увести санкције Немачкој везане за гасовод на Балтичком мору.

„Ово је додатни терет за трансатлантски однос“, рекао је Бејер.

Гасовод Северни ток два наилази на отпор у Вашингтону, и у Сенату и Представничком дому, и у Белој кући, рекао је он.

Јачање америчко-немачког сукоба око Северног тока два, којим би се проширио директан доток руског природног гаса Немачкој, смо је још једна тачке сукоба две стране, укључујући трговину, потрошњу за одбрану и ирански нуклеарни споразум. Очекује се да ће канцеларка Меркел и руски председник Владимир Путин разговарати о будућности гасовода током разговора данас у Сочију.

Америчко противљење Северном току два јача, и САД јавно упозоравају да би због тог гасовода могли да уведу санкције. Сандра Оудкерк, заменица помоћника америчког државног секретара за енергетику, рекла је у Берлину да се САД брину због безбедносних питања, страхујући због могућности да Русија постави подводну опрему за надзор у Балтику.

Путин: И после Северног тока 2 можда транзит руског гаса преко Украјине
Председник Русије Владимир Путин обец́ао је да ће и после покретања пројекта гасовода Северни ток 2 између Русије и Немачке, транзит руског гаса преко Украјине бити настављен, под условом да је профитабилан.

„Након покретања Северног тока 2, обустављање транзита гаса преко Украјине није предвиђено“, рекао је Путин у Сочију, на заједничкој конференцији за новинаре с немачком канцеларком Ангелом Меркел.

Према његовим речима, испорука гаса преко Украјине ц́е се наставити ако се буду показала оправдана за економске актере.

Меркел је апеловала да се у том смислу Кијеву пруже гаранције.

Немачка канцеларка је раније упозорила да пројекат Северни ток 2 није могућ без прецизирања улоге Украјине, која убире знатна средства од транзитних такси, у копненом транзиту руског гаса према Европи.

Северни ток 2 је планирано проширење постојећег гасовода кроз Балтичко море, чиме се заобилазе источноевропске земље које учествују у транзиту руског гаса ка другим земљама Европе.