Прочитај ми чланак

Немачка у тешкој паници- Почиње … Нешто се мора предузети

0

Немачкој заиста прети деиндустријализација. Нешто се мора предузети, иначе ће се од економског мотора претворити у болесну земљу. Ову тачку гледишта изнела је Далија Марин, колумниста „Project Sindicate“.

Марин пише, да Немце прогања баук деиндустријализације. Готово да не прође дан, а да неки медиј или истраживачки институт не предвиди, да ће затварање фабрика и економски успон Кине, довести до колапса Немачке.

Државна банка Kreditanstalt fur Wiederaufbau, недавно је упозорила да се земља суочава са ером опадања просперитета, а Јасмин Фахими, челница Немачке конфедерације синдиката, рекла је да ће енергетска криза довести до деиндустријализације и масовних отпуштања.

Према речима колумнистикње, Немци су у почетку били забринути да неће преживети зиму без руског гаса, али је сада постало јасно да енергетска криза носи озбиљније претње. Центар за европска економска истраживања у Манхајму, назвао је Немачку великим губитником савремене светске економије, ставивши је на 18. место од 21 индустријализоване земље на ранг-листи конкурентности.

Други стручњаци упозоравају, да ће растуће цене енергије приморати произвођаче да преместе своје пословање у источну Европу и Сједињене Државе, као одговор на амерички протекционизам.

Још један забрињавајући знак је, да је Кина недавно претекла Немачку као други највећи светски извозник аутомобила. Кинески удео на глобалном тржишту електричних возила порастао је на 28% прошле године, захваљујући доминацији у производњи батерија и успеху кинеских произвођача, док су немачке компаније као што је „Фолксваген“ пале са 7% на 4%.

Извоз возила из Кине у Европу порастао је са 133.465 возила у 2019. на 435.080 јединица у 2021., због растуће потражње за електричним возилима кинеске производње. Европа тренутно увози више аутомобила из Кине него што извози, пошто прелазак на нулу и предстојеће укидање мотора са унутрашњим сагоревањем у Европи, прете да учине немачку аутомобилску индустрију застарелом.

„Права претња није далеко“, каже Далија Марин.

Она је приметила, да се Немачка пре три деценије, од болесне европске земље претворила у економски мотор Европе. Међутим, сада се ствари окрећу у супротном смеру, а враћање конкурентности земље је веома тежак задатак.