Прочитај ми чланак

Немачка тражи од грађана да смање потрошњу гаса за 20%

0

Русија би у сваком тренутку могла да заустави испоруке гаса, а потрошачи треба да буду спремни, каже високи енергетски званичник

Немци би требало да смање потрошњу енергије за најмање 20 одсто како би избегли несташице гаса ове зиме, рекао је Клаус Милер, шеф немачког савезног регулатора за гас и електричне мреже, за лист Велт ам зонтаг.

„ Потрошачи морају да уштеде најмање 20% – толико више него раније… већ постоји ризик од несташице гаса у децембру или ћемо имати низак ниво складишта на крају наредног грејног периода“, изјавио је шеф Федералне агенције за мреже. у интервјуу објављеном у суботу.

Милер је рекао да би Немачка такође требало да смањи извоз гаса у суседне земље за 20 одсто и увози 10 до 15 гигават-сати гаса како би избегла несташице.

„Ако не уштедимо много и не добијемо додатни гас, имаћемо проблем “, рекао је Милер.

Његове изјаве долазе када је руски Гаспром смањио доток гаса у Немачку кроз гасовод Северни ток на 20%, наводећи техничке проблеме и турбину коју компанија последњих недеља није могла да добије из Канаде након поправке због санкција у вези са Украјином. Милер је раније изјавио да би Русија могла да искористи питање са турбином као прилику да у потпуности прекине снабдевање Немачке гасом, због чега је кључно да земља уштеди што више гаса.

Немачка је прошлог месеца подигла своје циљеве за складиштење гаса за предстојећи пад на 75% до 1. септембра, 85% до 1. октобра и 95% до 1. новембра. Берлин је такође увео мере уштеде енергије, којима су приоритет приватна домаћинства у случају несташице снабдевања гасом . Међутим, Милер је рекао да то не значи да домаћинства могу слободно да користе прекомерно грејање.

„Они сигурно нису заштићени прописом, ако мисле да имају право да греју свој стан на превисоке температуре у овој ванредној ситуацији… Да би се обезбедила радна места, сматрам да су мере штедње за приватна домаћинства легитимне “, рекао је Милер. .

Званичник је одбацио ефикасност фракинга, који су неки регионални политичари предложили као начин за спречавање несташице гаса.

„Једина мера која би помогла била би стављање гаса у резервоаре за складиштење, у индустријска постројења или у приватне системе грејања у наредна 24 месеца. Фрацкинг то неће учинити у Немачкој “, рекао је он.

Он, међутим, није искључио да ће земља морати да настави да користи нуклеарне електране за производњу енергије у наредним месецима.