Прочитај ми чланак

Немачка политичарка: „Рат против Србије је био погрешан. Евакуисали пиво па људе“

0

Једна од две носитељке листе немачке Левице на парламентарним изборима, Жанин Вислер, признала је да је бомбардовање Југославије 1999. године била грешка.

Наиме, у интервјуу за Дојче веле упитана је зашто Левица важи за пријатељски настројену према Владимиру Путину, направила је паралелу са некадашњом СР Југославијом.

„Велика је разлика да ли имате симпатије према некоме или мислите да не треба ићи у војну ескалацију против неке земље. Нисам имала нимало симпатија за Милошевића, али сам држала да је рат против Србије погрешан. То је разлика“, казала је Вислер.

Немачко министарство развоја обуставило је исплате према Авганистану, што би требало да тешко погоди талибански режим. Немачка је, после Сједињених Држава, била најважнији извор развојне помоћи за Авганистан. Само за ову годину је било планирано 375 милиона евра за сарадњу са званичним Кабулом, и још 75 милиона за пројекте цивилног друштва. Сада би од свега требало да остане само хуманитарна помоћ од 100милиона евра.

„Противим се наративу да сада треба обуставити комплетну развојну помоћ“, каже за ДW Жанин Вислер, једна од две носитељке листе немачке Левице на парламентарним изборима који се одржавају кроз месец дана.

„Ради се о људима који сада пате под талибанима, али и ужасном хуманитарном ситуацијом у земљи“, додала је она.

Вислер је оштро критиковала што су евакуације из Кабула почеле прекасно.

„То је морало да се обави пре повлачења (трупа) из Авганистана. Мислим да имамо срамотан однос према локалном особљу кад видимо да је прво из Авганистана пребачено 65.000 литара пива (које немачка војска није попила, прим. ред.), али да се на цедилу остављају људи који су радили за Бундесвер и друге немачке институције, активисти за људска права, боркиње за женска права…“, истакла је кандидаткиња Левице.

Вислер, чијој се странци према последњим анкетама предвиђа седам одсто подршке грађана, подсећа да су у јуну само Левица и Зелени у парламенту гласали за евакуацију људи из Авганистана, док остали нису. Уместо тога, додаје Вислер, министар унутрашњих послова Хорст Зехофер до задњег трена је инсистирао да се Авганистанци депортују из Немачке.

Све то заједно је „угрозило људске животе“.

„Цела Савезна влада – ту мислим и на канцеларку и на вицеканцелара – сви носе одговорност“, додала је копредседница Левице.

Она је оптужила владајуће Демохришћане и Социјалдемократе да су хтели да отежу ствар до избора, како усред кампање не би морали да причају о миграцијама.

Премда је Левица изгубила неколико процената подршке у односу на претходне изборе, све више делује да би могла да се пита приликом стварања идуће коалиционе владе. Уколико се одржи тренд, Социјалдемократе и Зелени би могли да формирају коалицију левог центра уз подршку или Левице или Либерала.

Ту се поставља питање колики је коалициони потенцијал Левице? Рецимо, та странка се одувек залагала за излазак Немачке из НАТО и против свих војних интервенција.

Недавно је за ДW социјалдемократски кандидат за канцелара и актуелни вицеканцелар Олаф Шолц рекао да је изразито привржен немачком чланству у НАТО.

„Након катастрофе коју доживљавамо у Авганистану, чини ми се да постоји једна странка која нема много разлога да мења своје спољнополитичке позиције, а то је странка Левице“, каже на то Вислер.

„Било би исправније да смо после распада Варшавског пакта и завршетка Хладног рата заједно видели да ли можемо да створимо друкчију међународну безбедносну архитектуру, која би укључила и Русију. То би имало више смисла“, додаје Вислер о начелној скепси Левице према НАТО