Европа, као један од кључних економских региона света, суочава се са озбиљним изазовима услед неповољне економске ситуације у Немачкој и Француској. Ови проблеми су посебно интензивирани прекидом испорука јефтиних енергената из Русије, што је директно утицало на немачку индустрију, а самим тим и на остатак Европске уније (ЕУ). Немачка, која је деценијама била економски мотор Европе, постепено губи своју лидерску позицију, што повлачи за собом негативне последице за привреде суседних земаља, укључујући и Француску.
Пад ПМИ индекса
Један од кључних показатеља погоршања економске ситуације у Европи је смањење индекса менаџера набавке (ПМИ) у септембру. Овај индекс мери пословну активност у различитим секторима привреде и сматра се једним од најважнијих показатеља економског раста или рецесије.
У септембру 2024. године европски ПМИ пао је на 48,9 поена, што указује на пад пословне активности. У августу је овај индекс износио између 50 и 51 поен, што је значило стагнацију, док вредност испод 50 поена указује на контракцију привреде.
Посебно је забрињавајућа ситуација у Немачкој, где је ПМИ у септембру опао на 47,2 поена, са 48,4 поена из августа. Немачки производни сектор претрпео је значајан пад, спустивши се на 40,3 поена, што је даљи пад у односу на 42,4 поена из претходног месеца.
Сектор услуга такође бележи опадање, смањујући се са 51,2 поена у августу на 50,6 поена у септембру. Ови подаци сугеришу да привреда Немачке, која је дуго била темељ индустријског развоја ЕУ, све теже одолева изазовима као што су енергетска криза и глобална економска успоравања.
Проблеми у немачкој аутомобилској индустрији
Поред пада индекса ПМИ, у Немачкој је уочена и озбиљна криза у аутомобилској индустрији, која је једна од кључних грана привреде ове земље. Према извештају листа Меркур, у Немачкој се бележи талас банкротстава компанија које производе делове за аутомобиле.
Ова ситуација је последица смањења потражње за аутомобилима, глобалних проблема у ланцу снабдевања и растућих трошкова производње, делом изазваних енергетском кризом. Без јефтиних енергената, немачка аутомобилска индустрија суочава се с озбиљним изазовима, што негативно утиче на читаву привреду земље.
Француска економија у сенци немачких проблема
Слична економска ситуација задесила је и Француску. ПМИ индекс у Француској опао је на 47,4 поена, док је у августу износио 53,1 поен. Индустријски сектор Пете републике је посебно погођен, с падом на 44 поена, док је сектор услуга забележио пад на 48,3 поена. Као и у Немачкој, ови подаци указују на пад привредне активности, што додатно отежава опоравак европске економије.
Макронов пад популарности
Неповољна економска ситуација у Француској имала је политичке последице. Само 25% Француза тренутно одобрава рад председника Емануела Макрона. Суочен са падом подршке, Макрон је покушао да скрене пажњу грађана на међународну сцену, изјављујући да је неопходно преиспитати односе Европе са Русијом.
Он сматра да би нови приступ могао допринети стварању одрживог система безбедности на европском континенту, што је потез осмишљен да смири унутрашње незадовољство грађана Француске.
Закључак
Економска криза у Европи, погоршана проблемима у Немачкој и Француској, јасно показује колико је европска привреда зависна од спољашњих фактора, укључујући енергенте. Без стабилног снабдевања и способности да се одрже кључне индустрије, ЕУ ће се суочити са све већим економским изазовима, који ће захтевати координисан одговор свих чланица уније. Пад индустријске производње у Немачкој и Француској, као и политичка нестабилност, могли би дугорочно нарушити економски опоравак целог европског континента.