Прочитај ми чланак

Немачка и Пољска више нису повлашћене: ЕУ би да им заустави доток нафте из Русије

0

У будућем пакету санкција на снази остаје изузетак који дозвољава снабдевање из јужног крака "Дружбе" – Мађарске, Словачке и Чешке Републике

Европска унија је предложила да се доток руске нафте у Немачку и Пољску формално забрани, будући да су ове две земље до сад избегавале санкције на руске енергенте користећи црно злато из северног крака нафтовода „Дружба“.

Иако су знатно смањиле куповину руске нафте из поменутог нафтовода, нова документа у која је „Блумберг“ имао увид прописују да се Пољској и Немачкој укине повлашћени статус.

Прекид снабдевања руском нафтом примораће неколико рафинерија да потраже алтернативне сировине. „ПЦК швед“ у близини Берлина већ производи мање горива за регион који опслужује.

На снази остаје изузетак који дозвољава снабдевање из јужног крака „Дружбе“ – Мађарске, Словачке и Чешке Републике.

Немачка и Пољска су 2022. у просеку увозиле око 480.000 барела дневно преко поменутог нафтовода. Три земље на јужном краку увозиле су просечно скоро 290.000 барела дневно, док је ове године количина за нијансу мања.

Предлог за укидање повлашћеног положаја Немачке и Пољске биће део 11. пакета санкција ЕУ, који може да се усвоји само уколико се све чланице блока с тим сложе.

Пољска је и досад настојала да санкционише северну руту „Дружбе“ имајући у виду да због правних потешкоћа није била у могућности да раскине све постојеће уговоре и придржава се обећања које је дала прошле године, да ће престати да увози руску нафту.

Откако су заустављене испоруке руске сирове нафте, кроз „Дружбу“ је прошла мала количина казахстанске нафте будући да је дозвољен увоз овог енергента из трећих земаља, укључујући и транзит преко Русије.

С тим у вези из нових мера биће изузета куповина, увоз или трансфер нафте пореклом из Казахстана и одржавање Конзорцијума Каспијског нафтовода (ЦПЦ).

Главни фокус новог пакета санкција је сузбијање заобилажења досадашњих ограничења, а предложене мере укључују и забрану пристанка танкера с руском нафтом у луке ЕУ, али и кажњавање пловила која искључују своје навигационе системе, те ограничавање трговине санкционисаним технологијама, које стижу у Русију преко трећих земаља.