Прочитај ми чланак

Немачка би могла бити збрисана с мапе?! Подиже се војска за „присилни рат“

0

Немачка се увелико припрема за рат, а генерал Еберхард Зорн наредио је војсци земље да се постави на ратну ногу пред "егзистенцијалним" претњама.

Немачки Бундесвер позвао је земљу да се припреми за надолазећи рат с Русијом, због страха да ће рат у Украјини ескалирати у глобални сукоб са НАТО. Руска инвазија на Европу „изгледнија је него икад“, а Немачка би могла бити избрисана с карте у сваком тренутку, упозорава се у извештају који је процурио у јавност.

У поверљивим документима до којих је стигао Шпигел један од највиших генерала земље Еберхард Зорн наредио је војсци земље да се постави на ратну ногу пред „егзистенцијалним“ претњама.

Политички документ од 68 страница израђен пред крај септембра насловљен је „Оперативне смернице за оружане снаге“. У њему је генерал Зорн позвао на потпуни ремонт немачке војске и припрему за рат.

„Напади на Немачку потенцијално се могу догодити без упозорења и с великом, можда чак и егзистенцијалном штетом“, написао је.

Немачке оружане снаге, познате као Бундесвер од фебруара ове године имају 183.638 активних припадника и 949.000 резервног особља. То је мало у поређењу с руском војском, која наводно укључује око милион активних војника и до два милиона резервиста.

Иако је модерна немачка војска била укључена у стране сукобе попут Афганистана, Зорн позива Бундесвер да се припреми „за присилни рат“ на властитој територији. Упозорио је да је рат у једној држави чланици НАТО-а у источној Еуропи „поновно постао вероватнији“ и позвао Немачку да игра водећу улогу у одбрани континента и створи „робусније“ оружане снаге.

То би означило драстичну промену у модерној немачкој војној политици, која се од краја Другог светског рата фокусирана на одржавање мале војске, док је имала стране војне базе на властитом тлу.

Немачка прекретница

Овај потез долази након што је немачки канцелар Олаф Шолц најавио „прекретницу“ након руске инвазије на Украјину у септембру. Тамо где је Немачка пре настојала да одржи блиске односе с Русијом, што је био остатак њене политике из доба хладног рата, Шолц је признао да је „рат у Еуропи поновно стварност“.

Такође је обећао 100 милијарди евра за убрзање војске земље. Као део великог јачања немачке војске, најављено је да ће Бундесвер купити 53 транспортна авиона Ербас А400М, борбене авионе Eurofighter Tiphoon и неколико беспилотних летелица. Такође ће набавити додатне хеликоптере НХ90, 579 борбених возила пешадије Пума, најмање 503 вишенаменска борбена оклопна возила Бокер и нове ратне бродове и војне подморнице.

Немачка жели да врати кући већину својих војника из Малија, где су били распоређени у оквиру стабилизацијске мисије УН, као део реорганизованог Бундесвера, што је наведено у документима који су процурели. Лист наводи да би Немачка у случају руске агресије на источној граници НАТО морала да обезбеди „реактивне и борбене снаге” и да не би могла да чека подршку САД.

Зорн упозорава да ни ЕУ ни НАТО не могу себи дозволити „да почну да планирају и стварају снаге тек након што се напад догоди. Ако брзо не скочимо, ниједна војска неће ићи у Европу“, рекао је он.
Шта се крије иза извештаја?

Међутим, извештај који је процурио може бити знак да су немачки војни команданти постали фрустрирани оним што виде као спор одговор њихове владе на ранија обећања новца.

„У Украјини бесни рат, али процедуре овде још увек трају у мирнодопском режиму, док инфлација једе новац“, рекао је Ројтерсу један званичник одбране.

Други извор је тврдио да Немачка још није напунила муницију коју је дала Украјини, због чега је њена војска недовољно опремљена. „Уговори за неке од муниције су одобрени, али то је само кап у чаши у поређењу са оним што нам је заиста потребно“, рекли су.

Немачка је испоручила Кијеву 14 самоходних хаубица и 13.500 метака артиљеријске муниције из сопствених залиха у првим данима рата. Ова вест долази након што је немачка војска случајно издала униформе за своје војнике са ознакама ‘СС’. Верује се да иницијали означавају „мало, кратко“, а за грешку се окривљује „производни проблем“.