Прочитај ми чланак

Наведен вероватни датум завршетка енергетске кризе у Европи – Трајаће пар година

0

Енергетска криза у Европи могла би да потраје неколико година. Такав развој догађаја предвиђа експерт Финансијског универзитета при Влади Русије, водећи аналитичар Фонда за националну енергетску безбедност Игор Јушков. Он је навео и могуће датуме за завршетак овог процеса.

Због одбијања Европске уније (ЕУ) да купује руски гас, земље уније су суочене са озбиљном кризом која ће трајати више од годину дана, сигуран је Игор Јушков.

„Ово није брза прича. И у текућој грејној сезони гаса очигледно нема довољно, покушавају да га замене угљем, расте потражња за угљем, расте и његова цена. Све је скупо, све је у дефициту, у многоме је за то крива сама Европа, јер су управо они застрашивали енергетске компаније да не улажу у нове пројекте, како би сав новац био уложен само у обновљиве енергије, а капацитети обновљивих извора енергије нису довољни да покрију цео енергетски биланс“.

„Ово је криза коју је створио човек, почела је још 2021. Европа је већ прошла последњу грејну сезону са ценама гаса изнад 1.000 долара за хиљаду кубних метара, тако да су санкције Русији и смањење снабдевања из Русије само погоршале ову енергетску кризу“, објаснио је аналитичар.

Према речима Игора Јушкова, Европљани ће из ове грејне сезоне изаћи са потпуно празним подземним складиштима гаса.

„Мораће да купе гас за убризгавање у складишта током 2023. Током 2024. и 2025. године ситуација ће бити лакша због два фактора. Прво, веома скупа енергија доводи до успоравања привреде, плус инфлација убрзава, а централне банке широм света подижу стопе, што чини кредите скупим“.

„Када имате скупу енергију и скупе кредите, привреда пада. А ако се то догоди, троши се мање енергије, дефицит се смањује. Али колико ће брзо пасти економија у Европи велико је питање“.

„Друга ствар која ће им помоћи је то што ће од 2025. године бити пуштена у рад постројења за течни гас у САД и Катару, односно повећање понуде. Али то неће бити брзо, 2023. и 2024. године биће енергетска криза у Европи“, закључио је специјалиста.

На аукцији 23. септембра цена хиљаду кубних метара гаса премашила је 1.800 долара.

Раније је аналитичар Energi Aspects Amritu Sen предвидео енергетску кризу за Европу „не за једну зиму“.