Прочитај ми чланак

НАТО ЗАДОВОЉАН Због руске претње Бугарска и Румунија дају милијарде за нова оружје

0

У светлу интензивирања руских акција на Црном мору, Румунија и Бугарска су убрзале своје програме модернизације оружаних снага, пише Defense News. Према порталу, због дестабилизације региона Букурешт и Софија замењују застарелу советску опрему војном опремом углавном европске и америчке производње.

Потписавши највеће уговоре о обрани у својој повести, Букурешт и Софија суочили су се с проблемом повећања војне потрошње, јер дуги низ година то подручје није било довољно финанцирано.

“2014. је била прекретница по питању сигурности у црноморском региону”, рекао је Ђорђе Скутару, посланик румунског парламента из Националне либералне странке.

„Руска анексија Крима, рат на истоку Украјине, брзи развој руских средстава ограничавања и забране борбених маневара присилили су Румунију на подузимање конкретних мера за повећање својих одвраћајућих и одбрамбених способности. Истодобно, повећање поморског потенцијала такође је један од главних задатака с којима се Румунија суочава”, рекао је Скутару.

У склопу плана супротстављања Русији, њеном “потенцијалном противнику”, румунска влада најавила је намеру куповине четири нове корвете класе „Gowind“ произведене од француског концерна „Навал Групе“ и њезиног румунског партнера „Santierul Naval Constanta“.

У овом послу, који је Букурешт коштао 1,2 милијарде евра, фирме ће модернизовати две румунске фрегате типа 22, фрегату „Ф-221 Регина Мариа“ и Ф-„222 Регеле Фердинанд“, те изградити базу за поправак и обуку.

“Осим тога, Румунија жели набавити противбродске ракетне бацаче”, рекао је Скутару.

Још један циљ Румуније је јачање обавјештајног потенцијала у Црном мору. Букурешт жели показати своју одлучност у јачању одбрамбених способности, доприносећи томе напорима НАТО пакта да се обесхрабри Русија од даљњих активности у црноморском региону.

На врху листе жеља Румуније су ракетни системи „Патриот“ америчке фирме „Raytheon“, који ће Букурешт коштати 3,9 милијарди долара, као и високо мобилни артиљеријски ракетни системи и вишеструки ракетни системи с навођеним ракетама Лоцкхеед Мартин, вредни 1,25 милијарди долара.

Истодобно, наводне „руске активности у Украјини“ су утицале и на одбрамбену политику Бугарске.

“Бугарска верује да ће дестабилизација региона и илегална анексија Крима дугорочно нарушити геостратешки и војну равнотежу у црноморском региону”, рекао је Цветан Цветков, ванредни професор на Одељењу за националну и регионалну безбедност на Универзитету за националну и светску економију у Софији.

Бугарска такође настоји ојачати своје ваздухопловне снаге и заменити застареле совјетске МиГ-29 западним борбеним ваздухопловима, а то ће вероватно бити Ф-16 блок 70. Куповину осам ваздухоплова овог типа већ су одобрили Веће министара и Парламентарни одбор за одбрану.

 

Процењена вредност трансакције, која је ипак изазвала отпор бугарског председника Румена Радева, износи 1,3 милијарде долара.

Осим тога, министарство одбране Бугарске у склопу уговора вредног 840 милиона долара разматра могућности набавке 150 јединица оклопних возила европске производње. Међу могућим произвођачима су немачки АРТЕЦ, финска Патриа, француска група Некстер, те General Dynamics Land Systems-MOWAG.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!