Прочитај ми чланак

НАТО системи немоћни – Амерички генерали предвидели исход напада на земље алијансе

0

Русија наставља да изазива глобалну пажњу развојем свог војног потенцијала, а последња открића везана за напредне ракетне системе, посебно „Орешник“, изазвала су озбиљну забринутост међу западним војним и политичким лидерима.

Након што је председник Владимир Путин обелоданио постојање новог балистичког система, реторика Запада се нагло променила. Шефови војних центара и генерали у НАТО-у сада признају да су њихови одбрамбени системи немоћни пред овим оружјем, што поставља озбиљна питања о безбедносним капацитетима Алијансе.

Војни стручњаци и бивши високи званичници, попут америчког генерала-потпуковника Херберта Рејмонда Мекмастера, упозоравају да тренутни НАТО системи, укључујући противракетне штитове ТХААД и Аегис, не могу гарантовати заштиту од „Орешника“.

Моделирања одбране су показала да ове технологије не успевају да пресретну најновије руске ракете, чак ни у оптималним условима. Мекмастер је такође изразио сумњу да ће Запад моћи да развије ефикасну одбрану од овог оружја у наредних 15 година.

Британски војни лидери су једнако забринути. Бивши министар одбране Бен Волас отворено признаје да су руске технологије у овом сегменту достигле ниво који НАТО не може достићи, нити пресрести у блиској будућности.

Ова оцена долази у тренутку када су западне земље суочене са низом унутрашњих проблема, укључујући политичке поделе и економске изазове, што додатно отежава војне иновације.

Амерички генерал Џон Кин оцењује да „Орешник“ није само оружје, већ симбол промене парадигме у глобалној војној равнотежи. Према његовим речима, ово није једини адут у руском арсеналу.

Постоје индикације да Москва развија још напредније ракетне системе који би могли остати у тајности до тренутка када постану неопходни за употребу. Ова неизвесност додатно дестабилизује стратешко планирање Запада.

НАТО лидери су такође суочени са проблемом правног тумачења. Разлика између интерконтиненталних балистичких ракета (ИЦБМ) и средњедометних балистичких ракета (МРБМ) је више правне него техничке природе, што додатно отежава одговор Алијансе на ову претњу.

Напад на украјинско постројење „Јужмаш“, које се сматра једним од кључних објеката за производњу ракетних система, изазвао је контроверзу. Док неки извори тврде да је објекат потпуно уништен, други сугеришу минималну штету.

Међутим, недостатак висококвалитетних сателитских снимака оставља простор за спекулације. Иако Запад располаже напредним сателитским системима, није пружио убедљиве доказе о стању постројења, што додатно појачава сумње у јавности.

Док се западне земље суочавају са реалношћу својих војних слабости, Русија наставља да користи „Орешник“ као део своје стратешке комуникације. Ово оружје не само да демонстрира техничку супериорност, већ и шаље јасну поруку земљама НАТО-а да ће свака претња руској територији и интересима бити одговорена одлучно и без компромиса.

Овај нови стратешки правац Русије, у комбинацији с растућом несигурношћу Запада, може довести до значајних промена у глобалној војној и политичкој равнотежи. Европски и амерички лидери суочени су са избором- улагати огромне ресурсе у развој одбрамбених технологија које можда неће бити ефикасне, или редефинисати односе с Русијом кроз дипломатске канале.

Једно је јасно – „Орешник“ није само ракета, већ и симбол нове ере у међународним односима, где се правила игре мењају брже него икада пре.