Прочитај ми чланак

НАТО оружје на DARKWEB-у! Украјинци тргују донираним Џавелинима и летелицама ФОТО

0

Раскошне испоруке ‘смртоносне помоћи’ из САД, Велике Британије и других земаља НАТО-а Украјини усред њеног сукоба са Русијом довеле су до тога да већ данас на darkweb-у свако може да купи западњачко оружје и то не само пушке и пиштоље већ и противтенковске системе.

Украјински трговци тврде да тамо нуде не само малокалибарско оружје или панцире, већ и тако софистицирани хардвер као што су противтенковски системи Javelin и NLAV или експлозивне беспилотне летелице Phoenix Ghost и Svitchlabe.

Међутим, није могуће потпуно искључити да продавци заправо нису имали наведено оружје на лагеру, пошто истражитељи РТ-а нису завршили куповину. Шеме за преваре су уобичајене за дарк wеб тржишта.

Редакција РТ је успела да контактира једног од наведених продаваца преко “маркета” на даркнету и договори детаље о куповини, по цени од 4.000 долара, муниције Феникс дух, коју су САД развиле посебно за потребе украјинске војске.

Новинари, који су се претварали да су заинтересовани купци, рекли су да су заинтересовани и за серију америчких противпешадијских мина M18A Claimore, али им је речено да их нема на лагеру.

РТ

Фото: РТ/принтскрин

Што се тиче дронова, трговац је уверавао да ће бити стављен у складиште, са својим координатама и фотографијом места која ће бити подељена након уплате, као гарант посла. Он ће бити укопан у земљу у шуми, рекао је он.

На питање да ли би Phoenix Ghost могао да се испоручи у област ван Украјине, тачније у пољски погранични град Пшемисл, одговорио је да то није проблем, али би коштало додатних 1.000 долара.

Ово потенцијално сугерише да су украјински шверцери оружја можда већ успоставили контакте са граничним стражарима и да су у могућности да уђу и изађу из Пољске без компликација.

РТ је такође разменио поруке са другим трговцем, под надимком ‘оружје украјине’, који је желео да прода серије панцира америчке производње по цени од 1.500 долара за пет јединица, и пушака М4 са пригушивачем и стотину метака за 2 долара, 4000 хиљада по комплету.

Та особа је такође нудила широк избор старог руског и совјетског оружја, укључујући пушке АК-47, пиштоље, гранате и снајперске пушке.

Испоставило се да су цене на мрачној пијаци шокантно ниске. На пример, систем NLAV британске производње тамо се продаје за само 15.000 долара, док би легална набавка противтенковског оружја могла да кошта од 30.000 до 40.000 долара, наводе медији.

Шеф Интерпола Јирген Шток је прошлог месеца упозорио да ће сукоб у Украјини резултирати појавом великог броја оружја на црном тржишту.

„Криминалне групе покушавају да искористе ове хаотичне ситуације и доступност оружја, чак и оног које користи војска, укључујући тешко оружје. То ће бити доступно на криминалном тржишту и представљаће изазов“, признао је Сток, додајући да би то оружје могло да се „тргује не само у суседне земље, већ и на друге континенте“.

Амерички министар одбране Лојд Остин рекао је у мају да је разговарао о важности праћења и заштите оружја које је испоручило САД са украјинским председником Володимиром Зеленским и министром одбране Алексејем Резњиковим, који су га уверили да ће се побринути да одговорност постоји.

Москва је упозорила на испоруку западног оружја Украјини, тврдећи да то само продужава борбе, док истовремено повећава ризик од директне војне конфронтације између Русије и НАТО-а.