Прочитај ми чланак

Најновији биланс: 20 погинулих, више од 600 повређених у земљотресу у Албанији

0

Земљотрес јачине 6,4 степени Рихтерове скале се у ноћи између понедељка и уторка догодио у Албанији, а подрхтавања тла су се осетила и у околним државама.

Број погинулих у данашњем снажном земљотресу у Албанији порастао је на 20, након што су пронађена још четири тела, а више од 600 људи је повређено.

Разоран земљотрес јачине 6.4 јединица по Рихтеру је погодио јутрос Драч у Албанији. Нешто после 10 часова тресло се и у БиХ.

© AP Photo /

„Било је страшно. И сада се осећају мањи потреси, људи су у страху.“

Овако за ББЦ на српском тренутну ситуацију у Албанији, одмах након земљотреса, описује новинарка из Албаније Фатјона Мејдини.

Међу повређенима и погинулима нема држављана Србије, рекао је амбасадор Србије у Тирани Мирољуб Зарић за РТС.

Епицентар потреса јачине 6.4 јединица по Рихтеру, био је код Драча на дубини од десет километара.

Земљотрес се осетио готово у целој бившој Југославији – Хрватској, Црној Гори, Македонији, Босни и Херцеговини, Србији, али и Италији.

Након низа земљотреса у Албанији, око 10.20 часова земљотрес од 5,4 Рихтера погодио је и БиХ.

Најгоре у Драчу

У Драчу је пала цела петоспратница, а из рушевина је спасено једно дете, јављају локални медији. Грађани Тиране изашли су на улице, неки са бебама у наручју.

Видео снимци на друштвеним мрежама приказују срушену зграду у Драчу, граду 40 километара удаљеном од Тиране на јадранској обали. Виде се и зграде са великим напуклинама и срушеним фасадама.

„У Драчу је најгоре – јер су били најближе земљотресу“, каже за ББЦ на српском Владица Јовановић из Србије која се пре извесног времена због посла преселила у Тирану.

„Има јако пуно оштећења по зградама у Тирани, али у Драчу има зграда и кућа које су се срушиле и има и жртава.“

Владица додаје да су људи у шоку, а да је земљотрес био јачи од септембарског.

„Има људи и са децом и кућним љубимцима, њима је теже“, каже она.

Портпарол албанске владе рекао је за Ројтерс да је највећа штета на зградама у Драчу, а да је неколико људи примљено у болницу у Тирани.

„Ноћас, 26. новембра 2019. године, у 3,54 сати на сеизмографима Сеизмолошке службе Републике Хрватске забележен је разоран потрес с епицентром код Драча у Албанији“, наводи се у саопштењу хрватске Сеизмолошке службе.

Сектор за сеизмологију Завода за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе је објавио да је потрес могао изазвати велику материјалну штету на подручју епицентра.

„На основу теоријског модела макросеизмичког поља ове регије, магнитуде потреса и дубине хипоцентра, овај потрес могао је изазвати велике материјалне штете у епицентралном подручју“, саопштено је из Завода.

Земљотрес и у БиХ, грађани узнемирени

Земљотрес је био јачине 5,4 степена по Рихтеру, са епицентром на подручју Херцеговине – 11 километара од Невесиња и 77 километара јужно од Сарајева, а на дубини од 10 километара, подаци су Европског медитеранског сеизмолошког центра (ЕМСЦ).

Догодио се нешто после десет часова, а осетио се и у Црној Гори и Србији.

„Земљотрес је био толико јак да су се све ствари у канцеларији тресле. Страшан осећај“, каже Елма Бехрам из Сарајева за ББЦ на српском.

„Чујем од познаника да је велики број људи изашао на улице, да су људи у страху… Неко рече ‘ако настави овако сви ћемо бити мигранти'“, додаје она.

Ослобођење преноси да су бројни објекти у БиХ евакуисани, да су многи грађани у паници и страху истрчали на улице, као и да је у неколико школа и факултета прекинута настава.

Нема информација да о повређенима, али медији преносе да су бројни објекти оштећени.

У Сарајеву се тресло и синоћ, па у седам часова – кад и у Албанији.

„Наравно да није било спавања“, истиче Бехрам.

Албански медији преносе да се земљотрес осетио у Црној Гори, Србији, Хрватској, БиХ, Бугарској, Северној Македонији, Италији и на Косову.

Фото Twitter

Епицентар земљотреса је био на око 13 километара од града Мамураса, а највише је погођен град Дурес на обали Јадранског мора.

Амерички геолошки завод саопштио је да се земљотрес догодио око 4 сата ујутру, а да је његов епицентар био 30 километара северозападно од Тиране и у близини приоморског града Драч, на дубини од око 10 километара, као и да се осетио дуж албанске обале, преноси Ројтерс.

После иницијалног потреса су уследила још два земљотреса, снаге 5,3 и 5,1 степени Рихтерове скале, а регистровано је још десетак подрхтавања тла.

До сада је познато да су страдале три особе.

На друштвеним мрежама су објављени снимци урушених објеката, а према последњим информацијама најмање 150 особа је повређено.

Како се наводи, најмање две зграде су се срушиле, а бројни становници су остали заробљени у рушевинама. Једна особа је погинула у граду Курбин након што је скочила кроз прозор зграде, саопштило је министарство одбране.

Албански премијер Еди Рама стигао је у Драч, који је највише погођен.