Прочитај ми чланак

Најновије са фронта: Руска војска бележи напредак дуж целе линије фронта у ДНР

0

Руске снаге ослободиле су још два места у ДНР, док из Запорошке области јављају да је одређен број украјинских трупа потиснут из неких села одакле су се наносили удари по околним местима

Руске снаге ослободиле су још два насеља у близини Бахмута – Двуречје и Краснопољевку, потврдили су данас из територијалне одбране Доњецке Народне Републике, након што је руско Министарство одбране пре два дана саопштило о ослобођењу Двуречја у ДНР. 

Осим ова два места, руска војска је, подсетимо, од почетка године преузела контролу и над неколико насеља у близини Бахмута. У питању су село Подгорноје, Соледар и Клешчејевка.

Канадски лист „Глоуб енд мејл“ потврдио је напредак руске војске у региону, осврнувши се на ситуацију у граду Часив Јар, иначе једном од најближих места које је још увек под контролом украјинских снага, а које се налази у непосредној близини Бахмута. Лист преноси да су становници града више пута били замољени да напусте Часив Јар пошто је руска офанзива узела маха, те је врло вероватно да ће се руске снаге убрзо наћи у овом граду.

„Линија фронта је ближа него пре недељу дана“, оценио је начелник локалне војне управе за „Глоуб енд мејл“.

Други извор, иначе војник који се два месеца борио код Бахмута, признао је да је борба против Руса жестока и да украјинске снаге бележе све већи број жртава.

Целу ситуацију, како је рекао, отежавају тешки зимски услови.

„Чим смо се укопали у наше положаје, Руси су почели да пуцају на нас из свих могућих калибара које можете замислити, док смо ми имали само 20 минобацачких граната за цео један батаљон. Ради се о томе да тамо нема украјинске артиљерије. Не можемо их сузбити“, рекао је украјински војник.

Осим тога, према његовим речима, многи од оних који су своје животе изгубили на фронту умрли су услед смрзавања, пошто нису имали одговарајућу опрему, а нису смели да напусте позиције ни на минус 20.  

Трећи извор открио је да је руска пешадија у региону Бахмута изузетно јака и бројна. „Ово је сада пешадијски рат“, казао је. 

Према чланку „Волстрит џорнала“ од 19. јануара, руске снаге напредују у неколико праваца у Бахмуту, док Оружане снаге Украјине покушавају да се одупру, јачајући одбрамбене позиције путем различитих бетонских конструкција и џакова са песком.

„Глоуб енд мејл“ додаје да постоји велика могућност да Русија овог пролећа спрема велику офанзиву, која ће бити налик оном првом таласу са почетка војне операције. Главни циљ биће преузимање контроле над целим Донбасом, закључује канадски лист.

У исто време, привремени вршилац дужности шефа Доњецке Народне Републике Денис Пушилин данас је изјавио да руска војска бележи напредак дуж целе линије фронта у ДНР, преносе „РИА Новости“. 

„Ситуација је и даље прилично тешка, али наше јединице напредују скоро свуда“, рекао је.

Оружане снаге Украјине, према његовим речима, пребацују нове снаге у Бахмут и Марјинку, која се налази недалеко од Доњецка.

Осврнувши се на ситуацију у Соледару, који је ослобођен овог месеца, Пушилин је казао да је место скроз разрушено и да није остало готово ни једне чиатве зграде.

Из Запорошке области данас такође јављају да су руске снаге успеле да потисну украјинске војнике из једног дела овог новоприпојеног региона, додајући да је током последњих акција одређен број украјинских трупа избачен из неких села, одакле су нападали по околним местима.

О успесима руске армије на овом делу фронта данас се огласио и вршилац дужности гувернера Запорошке области Јевгениј Баљицкиј. Он је изјавио да руска страна у региону води успешне битке против украјинских снага, те да при борбама ипак нема великих ризика по руске војнике.

Ситуација се, како је казао, мења полако, али у смеру који одговара Москви.

„Напад на непријатељске положаје врши се свим могућим средствима како би му се нанео максималан пораз, а да се притом не ризикују животи наших војника“, објаснио је Баљицкиј, додајући да су губици међу руским војницима минимални, док њихове противничке снаге бележе значајно више губитака на фронту.

Успешне акције су, како је казао, могуће захваљујући доброј организацији и тактици Оружаних снага Русије: прво се врши тактичко извиђање, а затим артиљеријска припрема, након чега војници прелазе на директан јуриш.

Подсетимо, више од 70 одсто Запорошке области данас се налази под контролом Русије, док је центар региона, град Запорожје, још увек под кијевским режимом.

Шеф руске Спољнообавештајне агенције Сергеј Наришкин раније током дана је упозорио и да Украјинци користе нуклеарне електране у неослобођеним деловима Украјине како би на њиховој територији чували наоружање и муницију са Запада.

Ово се, како је казао, ради јер кијевски режим зна да Руси неће гађати нуклеарке, а уколико би и дошло до некаквог инцидента, било би врло згодно за то окривити Москву. 

У међувремену, и британски медији последњих дана известили су да се украјински тенкови налазе међу стамбеним објектима у граду Бахмуту у ДНР, потврђујући тако наводе руске стране да су се Украјинци крили међу цивилима, доводећи на тај начин њихове животе у опасност. 

„Међу зградама крију се редови совјетских тенкова и оклопних транспортера“, рекао је новинар Алекс Роси за британски „Скај њуз“, додајући да су „људи напустили град, те да је сада веома страшно“ бити у Бахмуту.

У исто време, украјински председник Владимир Зеленски у интервјуу за „АРД“ признао је да неколико десетина тенкова које би Кијев добио са Запада неће много помоћи Украјинцима на фронту, назвавши овакву врсту помоћи покушајем „мотивације“ украјинских војника, којој прибегавају западни политичари. 

„Када је против нас руска армија која има на хиљаду тенкова, ниједна земља која одлучи да нам пошаље 10, 20 или 50 тенкова неће решити проблем“, казао је Зеленски у тренутку када Европа не може да се договори око тога да ли треба дати Кијеву још тенкова. 

Бивши директор „Роскосмоса“ и садашњи руководилац специјалног одреда војних саветника „Царски вукови“ Дмитриј Рогозин осврнуо се данас на прошломесечни догађај када је замало изгубио живот у нападу Оружаних снага Украјине на хотел у Доњецку. Према његовим речима, у нападу су осим украјинских служби врло вероватно учествовали и представници западне агентуре, рекао је Рогозин у интервјуу за „РИА Новости“.

Он је додао и да планира да се врати на Донбас, али је и поручио да ће оне украјинске јединице које су организовале и извршиле напад на њега бити уништене.

„Вратићу се пре краја јануара назад са појачањем, односно, са друговима. Наставићемо наше активности“, поручио је.

Подсетимо, основни задатак групе „Царски вукови“ је пружање војно-техничке помоћи јединицама ЛНР и ДНР на фронту.

Ови саветници блиско сарађују са свима онима који се баве производњом различите војне опреме, а главни задатак је омогућити да се нови модели што пре почну користити у зони специјалне војне операције.

Шеф „Царских вукова“ казао је и да су, према његовој процени, први и други армијски корпус Доњецке и Луганске Народне Републике најспремније војне формације у руској војсци. То су оне јединице које се, како је казао, тамо налазе већ 8 или 9 година и које су до сада претрпеле огромне губитке.

Пригожин је додао да је, док је био са њима, осећао да је од њих могао доста тога да научи, иако су припадници ових корпуса млађи од њега.

Они су, како је оценио, до „танчина упознати са вештином вођења борби“, преносе руски медији.