Прочитај ми чланак

На снагу ступа од понедељка: Нове личне карте и све већи страх грађана

0

Дигитални отисак прста би требало би да повећа безбедност личне карте у Немачкој.

Шта кажу критичари о новим правилима која на снагу ступају у понедељак 2. августа?

Од 2. августа немачке државне институције проширују обавезу регистровања отисака прстију за грађане, преноси Дојче веле.

Од тог дана све грађанке и грађани који затраже нову личну карту, морају обавезно скенирати и отисак кажипрста леве и десне руке. До сада је то било добровољно и прописано само за издавање новог пасоша.

Више од 62 милиона немачких грађана поседују личну карту, она важи десет година и изгледа као кредитна картица. Многи је користе примарно као документ којим се легитимишу. Али с личном картом је могуће да се путује и у земље чланице Европске уније.

Јединствени стандард

У целој Европској унији од 2. 8. би требало да се издају само лични документи који садрже комбинацију биометријске фотографије и отисака прстију. То правило Европска унија је усвојила у јулу 2019. Циљ је да се спрече фалсификовање и злоупотреба путних докумената.

Ако постоји сумња да је неки документ фалсификован или да га противправно користи нека друга особа, онда се може „очитати“ отисак прста на чипу и упоредити с отиском прста особе која користи тај документ.

За ту процедуру је потребан специјални читач. А такве уређаје користе полиција, гранична полиција и царина. Они су овлашћени да читају кодиране податке на чипу, у случају да постоји оправдана сумња.

Две биометријске карактеристике

Још једна биометријска карактеристика – отисци прстију – личну карту ће учинити сигурнијом, уверен је стручњак немачких демохришћана (ЦДУ) за унутрашњу политику Јозеф Остер:

„Тако имамо могућност да брзо и недвосмислено разјаснимо подударају ли се човек и лична“, нагласио је он у разговору за DW.

Остер је члан Одбора за унутрашњу политику у Бундестагу и интензивно се бави овом темом: „Овде показујемо екстремно висок ниво безбедности“, каже он о новој личној карти с отисцима прстију.

Мали број фалсификата

Али, да ли су личне карте са дигиталним отиском прстију заиста безбедније?

Критичари кажу да су немачке личне карте сигруне „и без отисака прстију тако да их је јако тешко фалсификовати или злоупотребити“, каже правник и борац за заштиту личних података Тило Вајхерт.

Подаци које је ДW добио од Савезног министарства унутрашњих послова потврђују Вајхертов аргумент: приликом граничних контрола 2020. откривене су само 34 немачке фалсификоване личне карте, а 2019. их је било 26.

У том контексту, додаје Вајхерт, уопште није оправдано да се региструју отисци прстију више од 60 милииона немачких грађана. Он то назива „несразмерим упливом на лична права грађана“ и тврди да је то – противуставно.

Шта у случају крађе отиска прстију?

Активисте за заштиту личних података мучи још једна ствар – све више дигиталних система користе отиске прстију као јединствену, непромењиву биометријску карактеристику. Тако је могуће откључати паметне телефоне или отворити врата за просторије у које смеју ући само овлашћене особе.

У случају крађе или манипулације, упозорава Маја Смолтчик, повереница за заштиту личних података Града Берлина, настаје јако велика штета – „зато што биометријске податке није могуће променити као неку шифру“.

Борци за заштиту података грађана страхују и од тога да ће држава кад-тад да почне да чува отиске прстију у јединственој бази података – и на тај начин, како каже правник Вајхерт, могуће је упоређивати те отиске с траговима које људи остављају за собом у свакодневном животу.

У најгорем случају ти подаци би се могли злоупотребити за надзор грађана.