Прочитај ми чланак

НА ПОМОЛУ СУКОБ С ТУРСКОМ? Грчка војска у стању приправности, Атина звала и Путина

0

Европска унија неће имати другог избора него да уведе санкције ако Турска настави да ствара тензије у источном Средоземљу, рекао је у уторак грчки премијер Кирјакос Мицотакис.

Грчке оружане снаге су у приправности, пошто је Турска саопштила да од 21. јула до 2. августа спроводи сеизмичко истраживање јужно и источно од грчког острва Кастелоризо. Делу војног особља је речено да ће летња одсуства бити обустављена, саопштили су војни званичници, док се шеф грчких оружаних снага Константинос Флорос раније вратио с Кипра.

„Грчка надзире развој свих догађаја самоуверена и потпуно спремна“, рекао је Мицотакис на заједничкој конференцији за новинаре са шефом немачке дипломатије Хајком Масом у Атини.

Како је саопштило грчко министарство спољних послова, грчка амбасада у Анкари је послала жалбу турском односном министарству. Грчке власти су, такође, саопштиле да су ово питање покренуле и у Европској унији, НАТО-у и Савету безбедности Уједињених нација.

„Данашње саопштење о турском истраживању у делу грчког континенталног гребена преко новог илегалног Навтекса (навигационог упозорења) представља ескалацију напетости у региону. Њиме се истиче турско упорно кршење међународних закона и потпуно непоштовање међународног права, међународног поморског права, правила која регулишу добросуседске односе и апела ЕУ“, наводи се у саопштењу грчког министарства спољних послова.

Грчки министар одбране Николаос Панајотопулос информисао је телефоном министра одбране САД Марка Еспера о најновијим догађајима у Медитерану. Панајотопулос је рекао Есперу да су бродови грчке морнарице у том подручју и да је „Грчка спремна да брани своја суверена права ако је то неопходно“, наводи се у саопштењу Министарства.

„САД су свесне да је Турска издала Навтекс о истраживању у спорним водама у источном Средоземљу. Апелујемо на турске власти да обуставе планове за истраживачке операције и избегну кораке којима се подижу тензије у региону“, саопштио је амерички Стејт департмент.

Грчка и Турска су у лошим односима због бројних разлога, укључујући планове Анкаре да настави с напорима да спроведе истраживачке активности у спорним водама. Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ упозорио је прошле недеље да се истраживачке активности Турске „косе са интересима ЕУ, са сувереним правима држава-чланица Уније и с међународним правом“.

Шеф немачке дипломатије је у уторак упозорио Турску да је потребно да стопира активности бушења у потрази за хидрокарбонатима у источном Средоземљу ако жели да унапреди своје односе са ЕУ.

„Када је реч о активностима бушења Турске у источном Средоземљу, имамо веома јасан став – међународно право се мора поштовати, тако да је напредак у односима ЕУ и Турске могућ само ако Анкара прекине са провокацијама у источном Медитерану“, рекао је Мас који председава редовним састанцима шефова дипломатија ЕУ, будући да тренутно Немачка председава ЕУ.

„Нелегално и провокативно понашање Турске има негативан утицај не само на мир и стабилност источног Медитерана, већ и на јединство НАТО и њене односе са ЕУ“, рекао је грчки министар спољних послова Никос Дендиас након разговора с Масом.

Министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу раније овог месеца је у колумни за Политико написао да је његова влада отворена за дијалог, али да ће наставити са истраживачким активностима да би „заштитила наше националне интересе и једнака права за кипарске Турке“.

Путин и Мицотакис разговарали о Аја Софији

Председник Русије Владимир Путин и премијер Грчке Киријакос Мицотакис разговарали су о ситуацији са Аја Софијом и истакли изузетан културни и духовни значај овог јединственог објекта, саопштила је прес-служба Кремља.

„Детаљно је разматрана ситуација у вези са променом статуса Аја Софије у Истанбулу. Наглашен је изузетан културни, историјски и духовни значај овог јединственог објекта светске баштине“, наводи се у саопштењу.

Двојица лидера такође су истакла значај очувања храма као заједничког друштвеног добра, симбола мира и слоге, додаје се у саопштењу.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган потписао је 10. јула указ о претварању Аја Софије у џамију. Овим указом укинута је одлука оснивача савремене Турске,Кемала Ататурка, из 1934. године да се ова светиња претвори у музеј. Унеско и бројне земље широм света, као и Руска православна црква, са жаљењем су реаговале на ову одлуку.

Прва молитва биће одржана у петак, 24. јула.

Храм Свете Софије, Аја Софија, изграђен је у шестом веку за време цара Јустинијана. Представљала је симбол православља, али и моћи Византије све до пада Цариграда 29. маја 1453. године када је турски султан Мехмед Други Освајач, ушавши у град, обавио молитву у овог богомољи. Тиме је симболично постала џамија, а Цариград престоница Османске империје.