Прочитај ми чланак

Може ли глупље: ЦИА преко огласа на Телеграму регрутује шпијуне у Русији

0

Амерички обавештајци постављају пропагандне видео-снимке на руском језику који садрже упутства о томе како да се с њима анонимно контактира

Америчка Централна обавештајна агенција (ЦИА) позвала је све Русе незадовољне ратом у Украјини и животом у својој домовини да искористе „јединствену прилику“ и придруже се њеним редовима. На регрутацију позивају двоминутним спотом на руском језику, који је постављен на бројним друштвеним мрежама.

У ту сврху је покренут и нови ЦИА канал на Телеграму, друштвеној мрежи која је популаран извор нефилтрираних вести из Русије. ЦИА је најпре управо ту објавила снимак, који се завршава упутствима како да се анонимно и безбедно повежете с Агенцијом. Видео насловљен „Због чега сам ступио у контакт с ЦИА: моја одлука“ постављен је и на друге платформе, укључујући Твитер, Јутјуб, Инстаграм и Фејсбук.

„Наша глобална мисија захтева да појединци могу безбедно да дођу до ЦИА са било ког места. Овај видео приказује измишљене Русе који доносе тешку, али важну одлуку да тајно ступе у контакт са ЦИА. У ЦИА имамо дужност да заштитимо оне који раде с нама широм света. Ако се обраћате ЦИА да бисте поделили информације о Русији, учините то безбедно преко нашег портала на дарк вебу“, наведено је на Агенцијином Телеграм каналу.

Званичници ЦИА укључени у пројекат рекли су за Си-Ен-Ен да је руско-украјински рат створио могућност као никад до сад да Руси доставе информације које су потребне Сједињеним Државама. Пре свега мисли се на службенике безбедносних и обавештајних агенција, оне који раде у областима као што су сајбер безбедност, технологија, финансије, војска и дипломатија, а за које ЦИА верује да их има у хиљадама, или чак десетинама хиљада у Русији и иностранству.

Званичници су додали и да је претходна таква акција, која је укључивала упутства за потенцијалне руске обавештајце о томе како да избегну да их открију руске безбедносне службе, покренута по почетку украјинског сукоба, била успешна, премда нису изнели било какве конкретне податке.

„Желели смо да пренесемо Русима на њиховом језику да знамо кроз шта пролазе“, додао је званичник, који је желео да остане анониман, али и прецизирао да је кампања усмерена на појединце, не на ширу популацију, која у великој мери подржава тамошњег председника Владимира Путина.

Крајем новембра 2022. заменик директора ЦИА Дејвид Марлоу изјавио је у Хејден центру Универзитета Џорџ Мејсон у Арлингтону у Вирџинији да је од почетка рата америчка обавештајна заједница „отворена за посао“, те да траже Русе који су „згрожени сукобом“ као и они.

А док ЦИА тражи Русе у иностранству, ФБИ је покренуо сличан пројекат усмерен на Русе у Сједињеним Државама, што је укључивало циљање мобилних телефона оних који долазе и одлазе из руске амбасаде у Вашингтону. По информацијама Си-Ен-Ена, ФБИ је пуштао огласе на Фејсбуку у коме су коришћене Путинове речи на руском: „Спремни смо да слушамо.“