Прочитај ми чланак

Москва упозорила Вашингтон о хемијском оружју: Не играјте се ватром

0

Портпаролка руског министарства спољних послова објаснила је како Кијев планира да лажно оптужи Русију за кршење Конвенције о хемијском оружју

Украјинске оружане снаге настављају да систематски користе токсичне хемикалије попут хлора, амонијака, амонијум нитрата, сумпорне киселине, против јединица Оружаних снага Руске федерације и цивила, као и службеника цивилне управе, упозорила је портпаролка руског министарства спољних послова, коментаришући сазнања Министарства одбране да се Украјина припрема да изведе провокацију уз употребу хемијског оружја, а да касније за то окриви Москву.

Захарова подсећа и да су од фебруара 2022. године, Организација за забрану хемијског оружја (ОПЦВ), Савет безбедности УН и Генерална скупштина УН у више наврата објављивали детаљне податке који указују на широку употребу токсичних супстанци од стране режима у Кијеву, као и провокације које организују Кијев и његови западни покровитељи са циљем да оптуже Оружане снаге РФ за сличне активности.

„Разлог за то је политичко покровитељство и стварно одобравање оваквих злочина из Вашингтона, Берлина, Лондона и Париза“, рекла је Захарова.

Она наводи како Украјина, између осталог крши и одредбе чланова Конвенције о хемијском оружју, Јединствене конвенције о опојним дрогама из 1961, али и Конвенције о психотропним супстанцама из 1971. године.

„И то да не помињемо претњу еколошке катастрофе коју редовно и намерно стварају оружане формације кијевског режима у индустријским хемијским предузећима Доњецке и Луганске Народне Републике Руске Федерације, као и у Сумској, Харковској и Одеској области. Атмосфера некажњивости коју ствара колективни Запад даје режиму у Кијеву одрешене руке да изврши злочине већих размера који укључују употребу токсичних хемикалија“, наводи портпаролка руског министарства спољних послова.

Она истиче да су сазнања да украјинска страна, уз активну помоћ западних земаља, планира да изврши низ провокација у зони Северозападног војног округа усмерених против Русије – поуздана.

„Тренутно припремају и спроводе сет мера у циљу фалсификовања базе доказа са циљем даљег оптуживања Руске Федерације за кршење одредби Конвенције о хемијском оружју током вођења непријатељстава“, додаје Захарова.

Према подацима руских надлежних органа, у периоду од јула до септембра земље НАТО-а испоручиле су Украјини више од 70 јединица савремених техничких уређаја за откривање и фиксирање токсичних материја, каже она.

„Истовремено, како у Украјини, тако и у базама специјализованих центара за радијациону, хемијску и биолошку заштиту земаља Алијансе, спроведена је обука за запослене у агенцијама за спровођење закона и специјалним службама Украјине, на основу пример Сирије, ‘случаја Скрипаљ’ и наводног ‘тровања’ Наваљног, и то методама као што су фалсификовање чињеничног материјала, стварање неопходне ‘доказне’ базе, као и процедурама за даље оптуживање Русије за кршење Конвенције Земље НАТО-а спроводе неке од ових активности преко Техничког секретаријата Организације за забрану хемијског оружја“, подвлачи Захарова.

Исфабриковани, а наводно чињенични материјали, слично као у Сирији, биће предати међународним стручњацима који су „промптно стигли у Украјину да саставе тзв. псеудо независни извештај да Москва користи хемијско оружје“, истиче портпаролка руског министарства спољних послова.

Она наводи да не постоји норма међународног права која би зауставила земље НАТО-а у њиховој жељи да остваре проглашени „стратешки пораз“ Русије, посебно када је реч о формату хемијских провокација „под лажном заставом“ које се годинама разрађују у Сирији.

„Штавише, чињенице о блиским интеракцијама кијевског режима са терористичким и национално-екстремистичким групама повезаним са исламистима на Блиском истоку и у Африци још једном нас уверавају да је хемијски тероризам веома реална претња која долази од украјинских специјалних служби. Упозоравамо Вашингтон и његове сателите да се не играју ватром како не би у потпуности уништили режим Конвенције о забрани хемијског оружја који је изграђен од 1997. године“, закључује Захарова.