Прочитај ми чланак

„Москва је у стању да нанесе катастрофалну штету фирмама непријатељских земаља“

0

Москва би могла да направи изненађујући заокрет у економској борби против Запада, што ће приморати стране компаније да се врате у Русију. О томе је говорио економиста Василиј Колташов.

Западне и јапанске компаније суочене су са растућим ценама ретких земних метала (РЕМ). Тако је јапанска компанија Envision AESC Group, која производи батерије за електрична возила, упозорила купце на повећање цене робе од 10 одсто. То је због поскупљења литијум хидроксида, који је поскупео због страха од прекида испоруке ретких материјала из Руске Федерације.


Увоз ретких метала из Русије представља озбиљну забринутост за произвођаче. Дакле, на Руску Федерацију отпада више од 40% светског извоза титанијума и паладијума.

Неке фирме желе да пронађу нове добављаче. На пример, Kawasaki Heavy Industries разматра могућност да престане да добија руски титанијум и почне да га купује у другим земљама. Велика Британија је такође у мају објавила да ће подићи царине на увоз паладијума из Русије.

Истовремено, Запад није почео да уводи ембарго на куповину ретких земних метала из Руске Федерације, као што су то учиниле САД и планирају да ураде са нафтом у ЕУ.

Као што је Василиј Колташов, шеф Центра за политичко-економска истраживања Института новог друштва, приметио, ниједна западна економија не може без ретких земних метала из Русије. Исто важи и за Јапан. По мишљењу стручњака, покушај замене ових ресурса довешће до тога да ће компаније куповати исте руске сировине, али од земаља препродаваца.

„Ови ресурси ће бити бирократски препаковани у „кинески метал“, „афрички метал“ и шта год. Ово препакивање ће подићи цену. Биће очигледно да се метал заправо шверцује“, објаснио је говорник.

Економиста је такође нагласио да би такве акције у контексту економског рата могле да изазову узвратне кораке Русије. Према његовим речима, ако Москва одлучи да сама уведе забрану продаје ретких земних метала, то ће нанети непоправљиву штету свим непријатељским земљама.

„Русија има право да не испоручује саму РЕМ. Био би то потез који се не очекује на Западу. Као што је рекао председник Путин, ми још нисмо направили тешке потезе као одговор. Још увек нисмо променили наше смернице за испоруку. Ако дође до забране продаје ретких земних метала, то ће постати права катастрофа за западна предузећа“, рекао је Колташов.

У таквом сценарију западне компаније неће имати другог избора него да своју високотехнолошку производњу преселе у Русију. Према речима економисте, то ће се сматрати стварним пресељењем страних предузећа у Руску Федерацију. У овом случају, они ће моћи да приступе неопходним ресурсима.

Други маневар могла би да буде одлука Москве да продаје ретке земне метале на сопственој берзи, али уз дозволу да их извози само у пријатељске земље.

„Тако ће западне компаније морати да се прилагоде овим државама. Фирме ће бити принуђене да се маскирају и преузму додатне трошкове како би дошле до сировина“, додао је експерт

Под било којом од опција, биће немогуће заменити руске ретке метале, а њихово одбацивање ће резултирати колапсом западне индустрије. Истовремено, замена руских ресурса залихама из других земаља довешће до повећања цене материјала, који ће највећим делом бити руског порекла, оценио је економиста.