Прочитај ми чланак

Моле Америку за војну помоћ: Страхују да су следећи на удару

0

Источноевропске чланице НАТО-а страхују да ц́е "следец́е бити на удару" Москве, пише Вашингтон пост.

Све о рату у Украјини из минута у минут пратите овде.

Балтичке државе и Пољска су молиле САД да убрзају испоруке оружја и прошире присуство америчких трупа у својим земљама, објавио је лист.

Према наводима листа, руска војна операција у Украјини изазвала је страх у Пољској, Естонији, Летонији и Литванији да ће они бити следећи на удару.

„ХИМАРС, противракетни системи, ово је оно што ће нам највише требати у смислу војне моћи која је неминовно потребна у одбрани против Русије“, рекао је Кусти Салм, генерални секретар естонског министарства одбране.

Он је мислио на амерички артиљеријски ракетни систем високе покретљивости, борбене беспилотне летелице.

Летонски министар одбране Артис Пабрикс недавно је рекао новинарима, пише Вашингтон пост, да је Риги потребна додатна финансијска подршка како би купила ново оружје и ојачала ваздушну и обалску одбрану.

Пољски званичници су такође позвали САД да убрзају испоруку оружја обећаног Варшави, наводи Пост.

Пољска чека ракетне батерије Патриот, ХИМАРС, борбене авионе Ф-16 и тенкове Абрамс, и све то у „у складу са вишегодишњим договором који је успостављен пре почетка руске офанзиве у Украјини“, наводи агенција, преноси РТ на енглеском.

Амбасада Пољске у САД је 4. августа открила да су „напори за јачање одбрамбених способности земаља које помажу Украјини рату“ кључна тема састанка шефа пољског бироа за националну безбедност Павела Солоха и америчког председника Џоа Бајдена, Џејка Саливана.

Високи званичник америчке одбране који је за Вашингтон пост рекао је да ће земље које сада снабдевају Украјину оружјем морати да попуне ове капацитете у будућности, иако није навео колико ће то трајати.

Према писању листа, док источноевропске земље схватају да не подржавају сви у Конгресу идеју о пресељењу већег броја америчког особља у Европу, многе од њих инсистирају да је веће присуство трупа у Европи „неопходно да би се Москва држала на одстојању“.

САД су рекле да су посвећене својој одбрамбеној сарадњи са источноевропским савезницима у НАТО-у. Савезни пакет потрошње за 2022. укључивао је прво одобрење од 180 милиона долара за Балтичку безбедносну иницијативу.

Раније ове недеље, министар одбране Лојд Остин рекао је да ће САД спровести више војних вежби са балтичким земљама и да ће настојати да обезбеде додатну обуку за своје трупе.

У јуну је Бајден најавио да ће САД значајно повећати своје војно присуство у Европи на дуге стазе и да ће успоставити своју прву сталну базу у Пољској.

У међувремену, секретар руског Савета безбедности Николај Патрушев оптужио је Вашингтон да покушава да претвори Евроазију у „простор запаљења зараћених нација“.

Он је у јуну рекао да би брзо јачање војске у источној Европи могло имати узнемирујуће последице по безбедност региона.